section-ads_high_impact_1

Friday’s State Wrestling Results

State Wrestling Tournament
At Winnemucca Events Center
Friday’s Results

Class 4A

Team scores: Las Vegas 27, Cimarron-Memorial 21, Shadow Ridge 11 1/2, Green Valley 10, Canyon Springs 9, Galena 9, Basic 8, Liberty 8, Reno 8, Spanish Springs 8, North Valleys 7 1/2, Bishop Gorman 7, Bishop Manogue 7, Palo Verde 7, Reed 7, Bonanza 6, Foothill 6, Mojave 6, Sierra Vista 6, Damonte Ranch 5, Legacy 5, Clark 4, Douglas 4, McQueen 4, Pahrump Valley 4, Silverado 4, Spring Valley 4, Arbor View 3 1/2, Churchill County 3 1/2, Centennial 3, Valley 3, Carson 2, Wooster 2, Cheyenne 1, Western 1, Desert Pines 0, Eldorado 0, Hug 0.
 
Individual Results
103
First Round
Brian Kuveke, Bas, p. Jake Garfinkle, Ren, 0:54.
Quarterfinals
Mike Zellner, Bon, d. Kuveke, Bas, 6-5, 4OT; Sean Miller, Foot, d. Joseph DeLeon, McQ, 10-4; Nathan Garcia, LV, d. Jevon Suggs, SVista, 15-7; Curtis Lampert, SS, d. Bronson Ashjian, CM, 11-4.
Consolation
Ashjian, Cim, p. Garfinkle, Ren, 3:40.

112
First Round
Sean Mestes, SR, d. Sergio Lopez, Eld, 8-5.
Quarterfinals
Todd Pearson, SS, d. Mestas, SR, 8-5; Robbie Ireland, AV, d. Will Leon, GV, 15-0; De’Armon Hall, LV, p. Colin Merkley, CC, 3:27; Bo Bettinson, Ren, p. Kenneth Davis, Chey, 5:54.
Consolation
Davis, Chey, d. Lopez, Eld, 5-3.

119
First Round
Cole Raglen, DR, d. Frankie Roman, Foot, 9-8.
Quarterfinals
Britain Longmire, CM, p. Raglen, DR, 2:30; Mason Saldana, GV, d. Tim Souza, Doug, 6-2; Alan Justo, Moj, d. Jake Gunzel, Gal, 5-4; Brett Sampson, LV, d. Urvino Castelan, Leg, 19-9.
Consolation
Castelan, Leg, d. Roman, Foot, 11-4.

125
First Round
Hugo Carrillo, LV, d. Jacob Hansen, Wes, 6-0.
Quarterfinals
Nick Schlager, Car, d. Carrillo, LV, 6-0; Mark Bleuze, Bas, d. Yosnay Malvarez, Cim, 9-8; Brady Worden, Cen, d. Wes Peterson, Doug, 11-3; Joel Olibas, Foot, p. Kenny Nez, DR, 1:28.
Consolation
Hansen, Wes, d. Nez, DR, 9-4.

130
First Round
Rolando Thorns, CS, p. John Sylvester, SS, 3:41.
Quarterfinals
Travis DeGroat, CM, p. Thorns, CS, 1:31; Steven Elicegui, Woo, d. Tony Simpson, GV, 12-5; Jakob Payton, Cla, p. Chad Orum, Foot, 1:23; Jeremy Wilson, p. Paul Educato, Palo, 0:41.
Consolation
Educato, Palo, d. Sylvester, SS, default.

135
First Round
Stephen Berta, GV, d. Chris DeMille, Pahrump, 9-0.
Quarterfinals
Doug Del Porto, Gal, d. Berta, GV, 11-3; Rafael Alcala, CS, d. Marcus Jackson, Cen, 8-0; Colbey Garrison, CM, d. Reece Dassinger, Ree, 13-4; Michael Reveles, Lib, d. Jordan Lee, McQ, default.
Consolation
Lee, McQ, d. DeMille, Pahrump, 14-4.

140
First Round
Raymond Wators, SpVal, d. Mitchell Payne, Ree, 4-3.
Quarterfinals
Daniel Allen, GV, d. Wators, SpVal, 9-2; Nico Barker, Doug, p. Jason Schuale, CM, 2:39; Luke Riley, Gal, d. Rudy Reveles, Lib, 4-1; Jake Evans, Leg, p. Jeremy Dailey, LV, 3:27.
Consolation
Dailey, LV, d. Payne, Ree, 10-7.

145
First Round
Chris Fehlman, GV, d. Manual Sedillo, SVista, 6-4.
Quarterfinals
Ricky McDonald, BM, d. Fehlman, GV, 7-1; Brogan Ashjian, CM, d. Tyler Pack, LV, 8-5; Jonathan Arita, CS, d. Zerek Sanchez, CC, 7-6; Steven Hernandez, BG, p. Eddie Kollar, Doug, 3:49.
Consolation
Sedillo, SV, d. Kollar, Doug, 2-0.

152
First Round
Justin Rashidi, Ren, p. Leroy Bell, DP, 5:30.
Quarterfinals
Josh Cabrera, Moj, d. Rashidi, Ren, 12-5; Ed Sullivan, McQ, d. Joseph Biaggi, Foot, 13-7; Gary Albright, BM, d. Thomas Tapusoa, Bon, 8-0; Kelly Kofford, Bas, d. Mike Gomez, SVista, 9-5.
Consolation
Gomez, SVista, p. Bell, DP, 2:10.

160
First Round
Mitch Van Ronk, NV, p. Orlando Mendoza, CM, 1:46.
Quarterfinals
Van Ronk, NV, d. Roland Hodge, Val, 20-4; Jordan Kurth, SR, d. Chris Gottlich, McQ, 18-2; Trent DeBraga, CC, d. Roman Garcia, LV, 18-2; Stuart Montenegro, Bon, p. Brian Matthews, Foot, 0:39.
Consolation
Mendoza, CM, p. Matthews, Foot, 1:57.

171
First Round
Michael Tootle, SR, p. Aaron Sexton, Woo, 5:07.
Quarterfinals
Tootle, SR, d. Joshua Neiry, Val, 5-3, OT; Zach Weldon, Pahrump, p. Frankie Christian, DR, 1:09; Johhny Field, BG, d. DeAndre Smith, Eld, 14-4; Johnathon Hales, LV, p. Christian White, SS, 4:51.
Consolation
White, SS, d. Sexton, Woo, 19-6.

189
First Round
Clay Coleman, SS, d. Steve Bejarano, SpVal, 4-1.
Quarterfinals
David Prieto, LV, p. Coleman, SS, 5:18; Evan Miller, BM, d. Joe Colucci, Pahrump, 4-2, OT; Aaron Garcia, CM, d. Robert Hubert, Sil, 6-4; Brandon Gebhardt, Ree, p. Derek Valdes, GV, 0:25.
Consolation
Valdes, GV, d. Bejarano, SpVal, 5-3.

215
First Round
Oscar Flores, Val, p. Cody Killgore, DR, 3:45.
Quarterfinals
Darrell Eddings, Moj, p. Flores, Val, 3:45; Carlos Tautoto, Lib, p. Erwin Soto, SS, 1:49; Trey McElhaney, LV, d. Anthony White, Leg, 16-15; David Castro, Palo, p. Darin Gooch, McQ, 2:47.
Consolation
Killgore, DR, d. Gooch, McQ, default.

285
First Round
Seth Bohman, Sil, p. Matt Roberto, Ree, 4:30.
Quarterfinals
Andrew Ramos, SVista, d. Bohman, Sil, 4-2; Austin Woo, LV-unattached, p. Keenan Davis, Hug, 3:16; Steve Haunga, SpVal, d. Karrington Armstrong, McQ, 4-2; Madison Hales, LV, p. Aaron Reyes, Moj, 2:56.
Consolation
Roberto, Ree, p. Reyes, Moj, 1:59.

Class 3A

Team scores: Lowry 50 1/2, Spring Creek 38, Boulder City 22, Virgin Valley 19, Fernley 14, Moapa Valley 13, Sparks 9, Truckee 8, Yerington 8, Faith Lutheran 7 1/2, Dayton 4.
Individual Results
Quarterfinals

103
Daniel Raynor, Low, p. Alesha Stoffel, Fer, 2:45; Steve Baker, Tru, p. Andrew Zacarias, FL-unattached, 1:42; Eddie Poole, Low-unattached, p. Brandon Gonzales, BC, 2:45; Pierce Holtfreter, FL, p. Nate Gowan, SC, 1:19.

112
Ricky Cooper, Tru, p. Brooks Hudson, Tru-unattached, 1:29; Cyle Durham, MV, p. Allen Andrae, SC, 2:44; Mario Bautista, Low, p. Tyler Washburn, 1:04; Taylor Fails, VV, p. Cody Villalobos, Yer, 3:32.

119
Cameron Hopper, SC, p. Tanner Trout, Yer, 2:54; Bobby Marley, Low, d. Colton Crandall, VV, 9-0; John Stralla, Spa d. Nick Pelogrini, BC, 11-2; Shae Bryant, MV d. Chris Pike, Low-unattached, 12-3.

125
Jace Billingsley, Low, p. Rachael Skroch, Yer, 0:43; Jake Maga, Low-unattached, d. Aaron Rappeleye, VV, 6-0; Blaine Tibbals, Yer, p. Michael Amidon, FL, 2:39; Johnny Garcia, BC, d. Colby Porter, BC, 6-2.

130
Sean Raynor, Low, d. Tighen Shaff, SC-unattached, 16-1; Tanner Southard, SC, d. Jade Jensen, 6-4; Jacob Miller, Spa, d. Taylor Houston, MV, 7-1; Allen Haines, BC, p. Kyle Mullen, Tru, 1:00.

135
Hazyn McGrath, Fer, p. Steeler Adams, SC-unattached, 1:29; Dustin Greener, SC, p. Tim McKeever, BC, 3:55; Gus Duncan, Low, p. Richard Glaubitz, MV, 4:05; Stetson Ruth, VV, p. Tyler Cumings, Yer, 1:11.

140
Nick Wooden, SC, p. Russell Lacey, Yer-unattached, 0:54; McKay Magoon, VV, p. Michael Cutts, Fer, 4:34; Jake Manzo, Low, d. Danny O’Connor, BC, 6-4; Greg Robinson, Fai, d. Jean Cota, Yer, 15-0.

145
Skylyr Bleck, Low, p. Dustin Gwerder, Tru, 0:50; Cody Crader, Fer, d. Dylan Dominguez, VV, 3-1; Alex Baker, SC, p. Parker Chappell, MV, 0:34; Spencer Sasarita, BC, p. Jeremy Randolph, Fer-unattached, 1:26.

152
Jordan Kendall, SC, d. Tucker Taylor, Fer, 3-2; Ryan Nelson, Low, p. Jeremie Sprague, MV, 3:17; Chase Saxton, SC-unattached, p. Frank Brown, BC-unattached, 3:05; Steven Kaposta, BC, d. Kyle Firestone, Day, 10-8.

160
Bryar Saddoris, SC, p. Logan Irvin, SC-unattached, 1:27; Tanner Schmidt, Low, p. Shane Joseph, BC-unattached, 3:19; Wesley Taliaferro, Yer, p. Damon Kecman, FL, 0:23; Frankie Badgely, BC, d. Trevor Cody, Spa, 9-4.

171
Trevor Grant, Low, p. Alex Engler, Tru, 0:17; Ryan Kyllonen, SC, p. Derik Parkinson, MV, 4:58; A.J. Estrada, Fer, p. Troy Zoleman, VV, 1:33; Jake Thormodsgaard, BC, p. Tyler Spriet, Low-unattached, 1:37.

189
Josh Cutts, Fer, d. Tyler Cavaness, Tru, forfeit; Chris Ellis, Day, p. Cody Coyle, BC, 1:02; Wacey Chabot, Low, p. Lane Stringham, MV, 3:11; Riley Staley, MV, d. Tyler Usko, SC, 8-6.

215
Paeden Underwood, Low, p. Alexander Stubbs, Spa, 0:42; Justin Ibarra, MV, p. Robert Snider, Yer, 5:37; Casey Reynolds, SC, d. Bleu Huxford, BC, 7-6; Wyatt Robison, VV, p. Jeremiah Marshall, Day, 1:08.

285
Andrew Nash, SC, p. Ivan Ramirez, Low, 0:25; D’Andre Matthews, VV, d. Michael Snider, Yer, 11-2; Ian Butler, Spa, p. Ray Bellavance, MV, 0:50; Kyle Erickson, BC, p. Pablo Gomez, Fer, 1:40.

Class 2A
Team scores: Battle Mountain 34, Incline 27 1/2, Laughlin 16, White Pine 15, Indian Springs 12 1/2, Eureka 12, The Meadows 12, Silver Stage 10, Carlin 8, Owyhee 8, Pahranagat Valley 8, Pershing County 8, Rite of Passage 8, Spring Mountain 8, Lincoln County 4, Round Mountain 4, Wells 4, West Wendover 4, Austin 0, Beatty 0, Excel Christian 0, Independence 0, Lund 0, Sage Ridge 0, Tonopah 0.
 
Individual Results
Quarterfinals
103
Cody Feliciano, Inc, p. Wesley Lawrence, IS, 1:06; Kagen Manning, BM, d. Gage Waugh, LC, 6-0; Johnny Chard, Inc-unattached, d. Daylin Ruggiero, 15-10; Skylar Hall, WP, p. Clayton Higbee, PV, 1:46.

112
Clay Baker, WP, d. Chris Whisler, BM, 12-4; Travis Causey, Inc, d. Eric Carasco, Lau, 17-1; Dallas Ott, SS, d. Dakota Sargent, IS, 11-3; John Roberts, WW, p. Claire Kelley, SR, 0:30.

119
Ryan Thompson, BM, p. Trey Turley, PV, 2:47; Jordon Cutler, RM, p. Seth Garrett, Wel, 1:44; Ryan Rasberry, SM, p. Jesus Hernandez, Inc, 5:36; Maurico Escobedo, LC, p. Ty Chavez, Ind, 1:11.

125
Ryan Alcazer, BM, p. Oscar Reynaga, SM, 3:05; Mike Sparrow, PV, p. Jace Raglac, BM-unattached, 3:22; Luis Salazar, Inc, p. Josh Earl, WW, 0:53; Chase Stanton, WP, p. Ivan Kelly, Wel, 2:59.

130
Mason Garrett, Wel, p. Jacob Strouse, WP, 1:24; Derek Tanner, BM-unattached, p. Jake Smith, RM, 1:00; Robbie Hacker, BM, p. Donald Schaffian, SM, 3:36; Jensen Jones, PV, p. Sean Fox, Inc, 1:17.

135
Kody Combs, SS, p. Thomas Cox, SM, 1:24; Richard Camargo, Lau, p. Cody Gibson, PC, 1:50; Joe Andre, BM, p. Nico Ricci, WP, 3:58; Mike Kenny, Mea, p. Christian Ramos, ROP, 4:04.

140
Kasey Jones, BM, p. Sean Hawkins, SM, 2:37; Jimmy Markman, Inc, p. Seth Van Horn, WP, 2:51; Trevor Hughes, Car, p. William Miller, LC, 3:29; Corey Cook, Lau, p. Bryce Buffone, ROP, 1:40.

145
Logan Cohen, Inc, p. James Browing, RM, 2:51; Antone Allen, d. Guadalupe Leon, Ind, 16-9; Trevor Gurley, PC, p. Matt Lones, LC, 2:42; Jesse Andre, BM, p. Cody Serfoss, Ton, 2:29.

152
Sam Huber, BM, p. Doug Stickel, Lau, 3:29; Roger Atchley, IS, d. Chase Clinghan, PC, 11-2; Trent Dewitt, Eur, p. Austin Dunn, 4:53; Rusty Lewis, WP, p. Rowdy Hutchison, Wel, 1:26.

160
Dustin Sam, Owy, p. Alex Green, SM, 1:56; Dillon Wanner, PC, p. Christan Kruse, Lau, 5:35; Kyle Bahneman, Inc, p. Archie Rufty, Mea, 1:22; Derrek Oliver, IS, d. Thomas Ackers, Eur, 20-4.

171
Clayton Souza, Eur, p. John Marsh, SM, 0:32; Chris Tangreen, Car, d. Adam Reinke, IS, default; Larry Harvey, ROP, p. Brandon Miller, PV, 2:37; Josh Raimist, Mea, p. Andrew Sisia, EC, 1:09.

189

Aaron Gonzalez, SM, p. Nick Holley, BM, 2:42; Jimmy Stout, Lau, p. John Hoehne, Eur, 0:51; Nick Vandever, IS, p. Justin Hultenschmidt, PC, 3:04; Pat Kenny, Mea, p. Saul Radtke, ROP, 1:56.

215
Jack Ashcraft, Eur, p. Tristin Beesom, Mea, 0:49; John Karlburg, SS, d. Adrian Soriano, Lau-unattached, 12-3; Joey Garcia, Eur-unattached, d. Sergio Eyraud, 15-0; Allen Layno, Lau, p. Tyler Craspay, PC, 1:14.

285
Jordan Cronin, Inc, p. Andrew Holguin, Wp, 1:04; K.W. Pete, Owy, p. Ryan Theising, PV, 0:22; Vilisoni Angilau, ROP, p. Nathan Miller, LC, 0:49; Mackenzie Schoorl, BM, p. Jamie Volker, Lau, 2:53.
 

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
ad-high_impact_5