section-ads_high_impact_1

Class 3A state wrestling quarterfinal pairings

Following are the quarterfinal pairings for the Class 3A state wrestling meet. The meet begins Friday at 3 p.m. and concludes Saturday at the Winnemucca Events Center.
 
Wrestlers noted as unattached are non-scoring members of their team. Information on non-scoring wrestlers from North teams has not yet been received.
 
103
Daniel Raynor (Lowry) vs. Alesha Stoffel (Fernley)
Steve Baker (Truckee) vs. Andrew Zacarias (unattached-Faith Lutheran)
Eddie Poole (Lowry) vs. Brandon Gonzales (Boulder City)
Nate Gowan (Spring Creek) vs. Pierce Holtfreter (Faith Lutheran)
 
112
Ricky Cooper (Truckee) vs. Brooks Hudson (Truckee)
Allen Andrae (Spring Creek) vs. Cyle Durham (Moapa Valley)
Mario Bautista (Lowry) vs. Tyler Washburn (Boulder City)
Cody Villalobos (Yerington) vs. Taylor Fails (Virgin Valley)
 
119
Cameron Hopper (Spring Creek) vs. Tanner Trout (Yerington)
Bobby Marley (Lowry) vs. Colton Crandall (Virgin Valley)
John Stralla (Sparks) vs. Nick Pelogrini (Boulder City)
Chris Pike (Lowry) vs. Shane Bryant (Moapa Valley)
 
125
Jace Billingsley (Lowry) vs. Rachael Skroch (Yerington)
Jake Maga (Lowry) vs. Aaron Rappeleye (Virgin Valley)
Blaine Tibbals (Yerington) vs. Michael Amidon (Faith Lutheran)
Colby Porter (Spring Creek) vs. Johhny Garcia (Boulder City)
 
130
Sean Raynor (Lowry) vs. Tighen Shaff (Spring Creek)
Tanner Southard (Spring Creek) vs. Jade Jensen (Virgin Valley)
Jacob Miller (Sparks) vs. Taylor Houston (Faith Lutheran)
Kyle Mullen (Truckee) vs. Allen Haines (Boulder City)
 
135
Hazyn McGrath (Fernley) vs. Steeler Adams (Spring Creek)
Dustin Greener (Spring Creek) vs. Tim McKeever (Boulder City)
Gus Duncan (Lowry) vs. Richard Glaubitz (Moapa Valley)
Tyrell Cummings (Yerington) vs. Stetson Ruth (Virgin Valley)
 
140
Nick Wooden (Spring Creek) vs. Russell Lacey (Yerington)
Michael Cutts (Fernley) vs. McKay Magoon (Virgin Valley)
Jake Manzo (Lowry) vs. Danny O’Connor (Boulder City)
Jean Cota (Yerington) vs. Eric Robinson (Faith Lutheran)
 
145
Skylyr Bleck (Lowry) vs. Dustin Gwerder (Truckee)
Cody Crader (Fernley) vs. Dylan Dominguez (Virgin Valley)
Alex Baker (Spring Creek) vs. Parker Chappell (Moapa Valley)
Jeremy Randolph (Fernley) vs. Spencer Sasarita (Boulder City)
 
152
Jordan Kendall (Spring Creek) vs. Tucker Taylor (Fernley)
Ryan Nelson (Lowry) vs. Jeremie Sprague (Moapa Valley)
Chase Saxton (Spring Creek) vs. Frank Brown (unattached-Boulder City)
Kyle Firestone (Dayton) vs. Steven Kaposta (Boulder City)
 
160
Bryar Saddoris (Spring Creek) vs. Logan Irvin (unattached-Spring Creek)
Tanner Schmidt (Lowry) vs. Shane Joseph (unattached-Boulder City)
Wesley Taliaferro (Yerington) vs. Damon Keeman (Faith Lutheran)
Trevor Cody (Sparks) vs. Frankie Badgely (Boulder City)
 
171
Trevor Grant (Lowry) vs. Anthony Arroyo (Sparks)
Ryan Kyllonen (Spring Creek) vs. Derik Parkinson (Moapa Valley)
A.J. Estrada (Fernley) vs. Troy Zoleman (Virgin Valley)
Tyler Spriet (unattached-Lowry) vs. Jake Thormodsgaard (Boulder City)
 
189
Josh Cutts (Fernley) vs. Tyler Cavaness (Truckee)
Chris Ellis (Dayton) vs. Cody Coyle (Boulder City)
Wacey Chabot (Lowry) vs. Lane Stringham (unattached-Moapa Valley)
Tyler Usko (Spring Creek) vs. Riley Staley (Moapa Valley)
 
215
Paeden Underwood (Lowry) vs. Alexander Stubbs (Sparks)
Robert Snider (Yerington) vs. Justin Ibarra (Moapa Valley)
Casey Reynolds (Spring Creek) vs. Bleu Huxford (Boulder City)
Jeremiah Marshall (Dayton) vs. Wyatt Robinson (Virgin Valley)
 
285
Andrew Nash (Spring Creek) vs. Ivan Ramirez (Lowry)
Michael Snider (Yerington) vs. D’Andre Matthews (Virgin Valley)
Ian Butler (Sparks) vs. Ray Bellavance (Moapa Valley)
Pablo Gomez (Fernley) vs. Kyle Erickson (Boulder City)
 

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
ad-high_impact_5