section-ads_high_impact_1

2017 Girls Volleyball Honors

Note: All honors are seleceted by coaches

Class 4A Honors

All-Southern Nevada

First Team

Megan Wang, Coronado; Sasha Bolla, Coronado; Madison Karcich, Coronado; Naomi Harris, Durango; Whitley Brow, Foothill; Sarah Lychock, Bishop Gorman; Kylie Gibson, Bishop Gorman; Tommi Stockham, Bishop Gorman; Abby Olsen, Green Valley; Arien Fafard, Palo Verde; Kizzy Rodriguez, Shadow Ridge; Sydney Berenyi, Silverado.

Second Team

Emily Anderson, Centennial; Ashlynn Ammerman, Coronado; Shannon Evans, Coronado; Jaylin Ellis, Durango; Tehani Faitau, Durango; Sydney Washington, Faith Lutheran; Jazmyne Walker, Legacy; Alexandra Farnsworth, Liberty; Mia Suzuki, Rancho; Kahea Nihipali, Shadow Ridge; Madyson Lousignont, Shadow Ridge; Shantalle Demirjian, Sierra Vista.

Player of the Year — Whittnee Nihipali, Shadow Ridge

Coach of the Year — Matt Johnson, Coronado

All-Sunrise Region

First Team

Kiara Richardson, Basic; Wang, Coronado; Bolla, Coronado; Karcich, Coronado; Evans, Coronado; Brow, Foothill; Olsen, Green Valley; Farnsworth, Liberty; Kayla Watanabe, Liberty; Suzuki, Rancho; Brielen Aquino, Silverado.

Second Team

Serenity Lomprey, Basic; Ammerman, Coronado; Cassandra Smits-Van Oyen, Coronado; Riana Blount, Foothill; Shaye Lemke, Foothill; Deijah Spaight, Green Valley; Skyla Faught, Las Vegas; Tehani Tapuala, Liberty; Taylor Ewing, Rancho; Kui Untalan, Silverado; Catherine Coty, Silverado.

Player of the Year — Sydney Berenyi, Silverado

Coach of the Year — Matt Johnson, Coronado

All-Sunset Region

First Team

Bailey Olbur, Arbor View; Gibson, Bishop Gorman; Lilly Hoff, Bishop Gorman; Lychock, Bishop Gorman; Stockham, Bishop Gorman; Anderson, Centennial; Siara Roberts, Centennial; Harris, Durango; Faitau, Durango; Washington, Faith Lutheran; Fafard, Palo Verde; Alysha Smith, Shadow Ridge; Rodriguez, Shadow Ridge; Demirijan, Sierra Vista.

Second Team

Anjelina Stark, Bishop Gorman; Ashley Brennan, Bishop Gorman; Sydney Dunn, Bishop Gorman; Natalie Starlin, Centennial; Ellis, Durango; Sierra Leone Sanchez, Durango; Walker, Legacy; Kiana Carter, Legacy; Aaliah Largusa, Palo Verde; Carli Tanner, Palo Verde; Mia Sadler, Palo Verde; Nihipali, Shadow Ridge; Lousignont, Shadow Ridge; Autumn Spendlove, Shadow Ridge.

Player of the Year — Whittnee Nihipali, Shadow Ridge

Coach of the Year — Amy Schlauder, Durango

— —

Class 3A Honors

All-State

First Team

Maggie Roe, Boulder City; Jayden Eastman, Lowry; Eden Whitmore, Moapa Valley; Kessa Evans, Moapa Valley; Aria Messer, Moapa Valley; Kamry Bailey, Boulder City; Brittany Jacaway, Lowry; Madison Bromely, Truckee, Ryleigh Hogland, Truckee.

Second Team

Jacquellen Stobbe, Pahrump Valley; Shelbi Walker, Moapa Valley; Dannika Gordon, Moapa Valley; McKenna Brewer, South Tahoe; Raye Arroy, Fernley; Elena Howe, Elko; Brianda Diaz, Dayton.

Most Valuable Player — Maggie Roe, Boulder City

Coach of the Year — Cherise Hinman, Boulder City

All-Southern Nevada

First Team

Bailey, Boulder City; Leerah Hunt, Cheyenne; Messer, Moapa Valley; Whitmore, Moapa Valley; Evans, Moapa Valley; Stobbe, Pahrump Valley

Second Team

Gordon, Moapa Valley; Walker, Moapa Valley; Sierra Orton, Mojave; Kylie Stritenberger, Pahrump Valley; Jessica Barnum, Virgin Valley.

Player of the Year — Maggie Roe, Boulder City

Coach of the Year — Mandie Matheson, Moapa Valley

All-Sunrise League

First Team

Bailey, Boulder City; Messer, Moapa Valley; Evans, Moapa Valley; Walker, Moapa Valley; Jessica Barnum, Virgin Valley; Taylor Barnum, Virgin Valley; Jerra Hinson, Boulder City; Gordon, Moapa Valley.

Second Team

Ava Wright, Boulder City; Abbie Evans, Moapa Valley; Kayla Cook, Tech; Makenna Faught, Tech; Calee Clem, Virgin Valley; Markell Ludvigson, Virgin Valley; Hope Yaw, Del Sol.

Co-Players of the Year — Maggie Roe, Boulder City, and Eden Whitmore, Moapa Valley

Coach of the Year — Mandie Matheson, Moapa Valley

All-Sunset League

First Team

Hunt, Cheyenne; Orton, Mojave; Stritenberger, Pahrump Valley; Eryuan McJoy, Cheyenne; Daniela Robledo, Sunrise Mountain; Maddie Hansen, Pahrump Valley.

Second Team

Aseret Geraldo, Cheyenne; Savannah Davis, Mojave; Alexis Otto, Mojave; Camille Riggs, Western; Nicky Velazquez, Pahrump Valley; Brianna Fitzgerald, Desert Pines; Elaina Dattillio, Pahrump Valley.

Player of the Year — Jacquellen Stobbe, Pahrump Valley

Co-Coaches of the Year — Jill Harris, Pahrump Valley, and John Armstrong, Cheyenne

— —

Class 2A Honors

All-Southern League

First Team

Kailey Kelley, Lincoln County; Allee Butz, Lake Mead; Mira Gollard, Meadows; Dina Kosyagin, Meadows; Vivian Pallares, Meadows; Rachel Miller, Calvary Chapel.

Second Team

Michaela Odom, Calvary Chapel; Brooklyn Hafen, Lincoln County; Katie Ulmen, Lake Mead; Paige Murch, Needles; Sadie Teel, Lincoln County; Skyler Gurtler, Lake Mead; Beau Thistle, Meadows; Talina Inguanzo, Calvary Chapel; Anna Dorn, Meadows.

Most Valuable Player — Dani Mason, Meadows

Defensive Player of the Year — Olivia Kaiser, Calvary Chapel

Coach of the Year — Stephanie Heller, Meadows

— —

Class 1A Honors

All-Southern League

First Team

Lauren Klapper, Tonopah; Tessa North, Tonopah; Ari Oseguera, Beatty; Karina Villanueva, Beatty; Madi Taylor, Pahranagat Valley; Ashlyn Wadsworth, Pahranagat Valley.

Second Team

Jaide Geiman, Word of Life; Danielle Garlick, Beaver Dam; Jade Halverson, Liberty Baptist; Rebecca Mancha, Tonopah; Delaney Friel, Tonopah; Hannah Castleton, Pahranagat Valley.

co-Most Valuable Players — Karley Whipple, Pahranagat Valley; Morgan Harris, Pahranagat Valley.

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
high_impact_5