section-ads_high_impact_1

SMALL SCHOOLS: Triple winner Woodbury lifts Eagles to boys title

Joe Woodbury won three events and was runner-up in another on Saturday to lead the host Boulder City boys track team to the title in the Class 3A Southern League meet.

Woodbury won the 100-meter dash in 11.63 seconds, the 200 in 22.8, the 110 hurdles in 15.89 and was second in the 400 in 50.32. The Eagles won the team title with 75 points, and Moapa Valley was second with 70.

Boulder City’s James Morgan won the boys shot put with a season-best throw of 59 feet, 1¼ inches. He was second in the discus at 135-2.

Moapa Valley seniors Chase Witter and Josh Thompson each won two events and set 3A meet records.

Witter won the 400 in a league-record 49.88 and the 800 in 2:00.93.

“I like the 400 best,” said Witter, who also holds the record for the 800, set in 2010. “I see myself as more of a sprinter than a distance runner.”

Thompson set a league record in the 1,600 in 4:29.51 and won the 3,200 in 10:19.97. He was second in the 800 in 2:03.1.

“Chase is tough to beat in the 800,” Thompson said. “Regionals are a good warm-up for me for state. I felt good after the 1,600.”

Boulder City’s girls won the 3A team title with 81 points, topping Virgin Valley (64) and Moapa Valley (41).

Jessica Tobler won the 800 in 2:32.39, the 1,600 in 5:49.78 and the 3,200 in 12:37.89 to lead the Eagles. She also anchored their winning 3,200 relay team.

Boulder City junior Tasja Toumasis won the 200 in 29.04 and the 400 in 1:03.94, and ran on the winning 1,600 relay team.

Virgin Valley’s McCall Grajek won the 100 hurdles in 16.98, the 300 hurdles in 49.36 and the long jump at 15-0. Teammate Rachel Morris won the shot put at 36-2½ and was third in the triple jump at 29-8.

White Pine and Laughlin dominated the 2A Southern League meets.

White Pine won the boys meet with 183 points, with Laughlin second at 141. Laughlin won the girls meet with 195 points, and White Pine was second at 146.

Laughlin’s Cody McGeshick won the boys 800 in 2:09.58 and the 1,600 in 5:01.3.

Kemberly Mejia paced Laughlin’s girls by winning the 1,600 in 6:18.44 and the 3,200 in 13:27.47.

The Meadows’ Lauren Henry won the 2A girls 100 in 12.9, the 200 in 28.16 and the 400 in 1:04.45. Teammate Taylor O’Neal won the 100 hurdles in 17.76 and the 300 hurdles in 51.63.

The 1A Southern League winners were the Spring Mountain boys with 204 points and the Beatty girls with 200.

Spring Mountain’s John Pamplin won the 100 in 11.51 and the 200 in 22.9, and Ricky Finley took the 110 hurdles in 16.55 and the 300 hurdles in 43.62.

Pahranagat Valley’s Austin Poulsen won the 1A boys long jump at 19-2 and the triple jump at 43-9.

Beatty’s Anthony Turner won the 400 in 51.07 and the 800 in 2:07.39.

Tonopah’s Spencer Littlefield took the 1,600 in 5:10.67 and the 3,200 in 12:02.94.

Trinity’s Andrea Martinez won the 1A girls 200 in 28.05 and the 400 in 1:02.3.

Pahranagat Valley’s Alyssa Higbee won the 1A girls 100 hurdles in 16.94 and the long jump at 15-2.

Beatty’s Ana Martinez took the 1,600 in 6:11 and the 3,200 in 14:29.15.

The top two individuals in each event in the 3A Southern League clinched automatic berths into this week’s state meet at Del Sol. The top four in each event from the 2A and 1A meets also advanced.

 

Class 3A Southern League Meet
At Boulder City
Boys
Boulder City 75, Moapa Valley 70, Virgin Valley 41
100–Woodbury, BC, 11.63. 200–Woodbury, BC, 22.8. 400–Witter, MV, 49.88. 800–Witter, MV, 2:00.93. 1600–Thompson, MV, 4:29.51. 3200–Thompson, MV, 10:19.97. 110 hurdles–Woodbury, BC, 15.89. 300 hurdles–Call, MV, 42.0. 400 relay–Virgin Valley 45.59. 800 relay–Boulder City 1:32.44. 1600 relay–Moapa Valley 3:31.26. 3200 relay–Moapa Valley 8:45.3. High jump–Jensen, VV, 5-8. Long jump–Waite, MV, 20-3. Triple jump–Waite, MV, 40-10. Pole Vault–Jensen, VV, 13-0. Shot put–Morgan,
BC, 59-1¼. Discus–Huxford, BC, 136-8.
Girls
Boulder City 81, Virgin Valley 64, Moapa Valley 41
100–Dodd, BC, 13.38. 200–Toumasis, BC, 29.04. 400–Toumasis, BC, 1:03.94. 800–Tobler, BC, 2:32.39. 1600–Tobler, BC, 5:49.78. 3200–Tobler, BC, 12:37.89. 100 hurdles–Grajek, VV, 16.98. 300 hurdles–Grajek, VV, 49.36. 400 relay–Boulder City 53.77. 800 relay–Moapa Valley 1:58.8. 1600 relay–Boulder City 4:23.67. 3200 relay–Boulder City 11:00.16. High jump–Barnard, VV, 5-0. Long jump–Grajek, VV, 15-0. Triple jump–Phelps, BC, 31-6. Pole Vault–Bryant, VV, 8-9. Shot put–Morris, VV, 36-2½. Discus–Morris, VV, 97-0.
Class 2A Southern Regional
At Boulder City
Boys
White Pine 183, Laughlin 141, West Wendover 123, Lincoln County 96, The Meadows 70, Calvary Chapel 59, Agassi Prep 14
100–Groben, WP, 12.06; Woodson, Mea, 12.12. 200–Day, Lau, 24.16; Groben, WP, 24.29. 400–Murphy, CC, 53.66; Jones, WP, 54.38. 800–McGeshick, Lau, 2:09.58; Crinite, CC, 2:12.14. 1600–McGeshick, Lau, 5:01.3; Maldonado, Lau, 5:02.81. 3200–Landeros, WW, 11:15.16; McGeshick, Lau, 11:31.04. 110 hurdles–Henze, WP, 17.35; Smith, LC, 17.45. 300 hurdles–Jones, WP, 42.61; Hardman, WW, 44.48. 400 relay–Lincoln County 48.14; Laughlin 48.19. 800 relay–Laughlin 1:38.03; West Wendover 1:40.83. 1600 relay–Calvary Chapel 3:53.58; West Wendover 3:54.66. 3200 relay–White Pine 9:14.52; Laughlin 9:18.32. High jump–Henze, WP, 6-0; Katschke, LC, 5-10. Long jump–Chavez, WW, 19-10; Jobe, Lau, 19-8. Triple jump–Chavez, WW, 40-1½; Henze, WP, 38-6. Pole Vault–Caulfield, WP, 12-6; Chatelle, CC, 10-0; Gaffin, Mea, 10-0. Shot put–Malone, WW, 39-4¼; Rice, WP, 39-2½. Discus–Dotson, LC, 119-11; Rice, WP, 114-2.
Girls
Laughlin 195, White Pine 146, The Meadows 106, West Wendover 71, Lincoln County 61, Calvary Chapel 51, Agassi Prep 6
100–Henry, Mea, 12.9; Lawrence, WP, 13.08. 200–Henry, Mea, 28.16; Lawrence, WP, 28.42. 400–Henry, Mea, 1:04.45; Lawrence, WP, 1:04.81. 800–Smith, WW, 2:39.12; Fantaro, Lau, 2:41.81. 1600–Mejia, Lau, 6:18.44; Escarzaga, Lau, 6:37.32. 3200–Mejia, Lau, 13:27.47; Escarzaga, Lau, 13:54.14. 100 hurdles–O’Neal, Mea, 17.76; Brown, Lau, 19.06. 300 hurdles–O’Neal, Mea, 51.63; Fullmer, WP, 53.17. 400 relay–The Meadows 54.22; White Pine 56.17. 800 relay–West Wendover 1:57.87; Laughlin 2:00.17. 1600 relay–Laughlin 4:39.54. 3200 relay–Laughlin 11:26.19; White Pine 13:01.09. High jump–Marques, WP, 4-10; Fullmer, WP, 4-8; Escobedo, LC, 4-8. Long jump–Escobedo, LC, 15-3; Brunner, WW, 14-3. Triple jump–Clendenen, CC, 28-8½; Mackey, Lau, 28-8. Pole Vault–Mitchell, WP, 7-9; Chatelle, CC, 7-6. Shot put–Miller, CC, 32-5¼; Medlyn, WP, 29-7½. Discus–Phillips, LC, 100-11; Miller, CC, 97-8.
Class 1A Southern Regional
At Boulder City
Boys
Spring Mountain 204, Beatty 110, Tonopah 91, Pahranagat Valley 88, Indian Springs 38, Lund 34, Round Mountain 28
100–Pamplin, SM, 11.51; Hurd-Samuels, SM, 11.83. 200–Pamplin, SM, 22.9; Turner, Bea, 23.45. 400–Turner, Bea, 51.07; Pamplin, SM, 52.04. 800–Turner, Bea, 2:07.39; Gubler, Lun, 2:13.61. 1600–Littlefield, Ton, 5:10.67; Roemer, PV, 5:11.04. 3200–Littlefield, Ton, 12:02.94; Roemer, PV, 12:07.72. 110 hurdles–Finley, SM, 16.55; Bailey, SM, 16.84. 300 hurdles–Finley, SM, 43.62; Bailey, SM, 44.45. 400 relay–Spring Mountain 47.16; Tonopah 51.01. 800 relay–Spring Mountain 1:38.45; Tonopah 1:43.22. 1600 relay–Spring Mountain 3:48.65; Pahranagat 3:54.38. 3200 relay–Beatty 9:08.31; Spring Mountain 9:41.87. High jump–McClary, IS, 5-7; Gubler, Lun, 5-6. Long jump–Poulsen, PV, 19-2. Triple jump–Poulsen, PV, 43-9; Webb, SM, 38-6½. Pole Vault–Villanueva, Bea, 7-6. Shot put–Roemer, PV, 38-9¾; Faga, IS, 38-2¼. Discus–Faga, IS, 121-11; Rangitsch, RM, 94-9.
Girls
Beatty 200, Lund 99, Tonopah 85, Indian Springs 79, Round Mountain 62, Pahranagat Valley 47, Trinity 20
100–Erekson, Lun, 13.59; Higbee, PV, 14.01. 200–Martinez, Trin, 28.05; Erekson, Lun, 28.8. 400–Martinez, Trin, 1:02.3; Carpenter, IS, 1:06.73. 800–Perchetti, Ton, 2:34.15; Martinez, Bea, 2:35.13. 1600–A. Martinez, Bea, 6:11.69; Saenz, RM, 6:38.72. 3200–A. Martinez, Bea, 14:29.15; M. Martinez, Bea, 16:04.46. 100 hurdles–Higbee, PV, 16.94; Masanz, IS, 18.85. 300 hurdles–Eastman, Bea, 54.25; Masanz, IS, 55.17. 400 relay–Lund 55.37; Tonopah 55.82. 800 relay–Lund 1:57.53; Tonopah 1:59.49. 1600 relay–Tonopah 4:42.33. 3200 relay–Beatty 11:59.89; Pahranagat 13:31.1. High jump–Gross, Bea, 4-10; E. Carpenter, Bea, 4-8. Long jump–Higbee, PV, 15-2; E. Carpenter, IS, 13-11. Triple jump–Venezio, Bea, 28-1; Farnsworth, Lun, 28-0½. Pole Vault–Gomez, Bea, 5-9; Eastman, Bea, 5-6. Shot put–Cornelison, Lun, 31-0¼; Chavez, RM, 28-9½. Discus–Boren, Lun, 112-7; Cornelison, Lun, 91-11.
section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
ad-high_impact_5