section-ads_high_impact_1

Updated Sunrise Region girls pairings (through Oct. 12)

All matches in all brackets to be played at Darling Tennis Center
Round of 48 matches were Oct. 10
Round of 32 matches and Round of 16 matches were Oct. 12
Quarterfinal matches are Oct. 14
Semfinal matches are Oct. 15
Championship matches are Oct. 16
 
Sunrise Region Girls Singles
Round of 32
Top Half
No. 1 SE Sarah Lucas (Liberty) d. Mikelle Torgesen (Boulder City), 6-0, 6-0
No. 8 NE Abony Moore (Rancho) d.  Stephanie Shoaridge (Del Sol), 6-1, 6-0
 
Sina Gebrai (Liberty) d. No. 5 SE Madison Mathis (Coronado), 6-4, 3-6, 6-1
No. 4 NE Selena Torres (Las Vegas) d.  Marlee Moi Moi (Liberty), 6-4, 6-2
 
No. 3 SE Jordan Luna (Coronado) d. Mariah Coleman (Rancho), 6-1, 6-2
Katie Fischer (Del Sol) d. No. 6 NE Stephanie Giraldo (Canyon Springs), 6-0, 6-0
 
No. 7 SE Ilyssa Popowcer (Coronado) d. Elvia Castro (Desert Pines), 6-1, 6-1
No. 2 NE Val Shively (Las Vegas) d.  Jenna Anderson (Chaparral), 6-0, 6-0
 
Bottom Half
No. 2 SE Alyssa Boman (Green Valley) d. Kristi Nguyen (Silverado), 6-0, 6-1
No. 7 NE Nicole Russo (Valley) d.  Shannon Tuiolemotu (Basic), 6-4, 2-6, 6-3
 
No. 6 SE Sydney Bogatz (Green Valley) d. Alexis Sama (Eldorado) 6-1, 6-2
No. 3 NE Danica Engstrom (Las Vegas) d. Katherine Zurita (Foothill), 6-4, 6-1
 
No. 4 SE Ashley Newell (Silverado) d. Alexis McNamara (Silverado), 6-0, 6-2
No. 5 NE Patrice Mayo (Valley) d.  Sarah Oliveros (Boulder City), 6-2, 6-1
 
No. 8 SE Alyssa Giorgi (Basic) d. Alyssa O’Toole (Moapa Valley), 6-4, 6-1
No. 1 NE Rebecca Breland (Canyon Springs) d. Becky Holcomb (Basic), 6-0, 6-0
 
Round of 16
Top Half
No. 1 SE Sarah Lucas (Liberty) d. No. 8 NE Abony Moore (Rancho), 6-0, 6-0
Sina Gebrai (Liberty) d. No. 4 NE Selena Torres (Las Vegas), 7-5, 1-6, 6-3
 
Katie Fischer (Del Sol) d. No. 3 SE Jordan Luna (Coronado), 6-3, 6-1
No. 2 NE Val Shively (Las Vegas) d. No. 7 SE Ilyssa Popowcer (Coronado), 7-5, 0-6, 6-2
 
Bottom Half
No. 2 SE Alyssa Boman (Green Valley) d. No. 7 NE Nicole Russo (Valley), 6-0, 6-0
No. 3 NE Danica Engstrom (Las Vegas) d. No. 6 SE Sydney Bogatz (Green Valley), 6-2, 6-1
 
No. 4 SE Ashley Newell (Silverado) d. No. 5 NE Patrice Mayo (Valley), 6-0, 6-0
No. 1 NE Rebecca Breland (Canyon Springs) d. No. 8 SE Alyssa Giorgi (Basic), 6-0, 6-0
 
Wednesday’s Quarterfinals
No. 1 SE Sarah Lucas (Liberty) vs. Sina Gebrai (Liberty)
Katie Fischer (Del Sol) vs. No. 2 NE Val Shively (Las Vegas)
No. 2 SE Alyssa Boman (Green Valley) d. No. 3 NE Danica Engstrom (Las Vegas)
No. 4 SE Ashley Newell (Silverado) vs. No. 1 NE Rebecca Breland (Canyon Springs)

 

 
Sunrise Region Girls Doubles
Round of 32
Top Half
No. 1 SE Kristen Santero/Nicole Santero (Silverado) d. Kattie Baez/Michelle Elizarraras (Rancho), 6-0, 6-0
Margeaux Martinez/Suesun Sapradit (Eldorado) d. No. 8 NE Ashley Johnson/Vernice Ollano (Valley), default
 
No. 5 SE Lea Cohen/Jonelle Espinoza (Coronado) d. Michelle Petty/Jenilee Medina (Basic), 6-2, 6-3
No. 4 NE Maria Guanlao/Alyssa Gabrillo (Eldorado) d.  Carolina Ayala/Maritza Del Rio (Las Vegas), 6-2, 6-2
 
No. 3 SE Ashley Wao-Udin/Valerie Nesenhoener (Liberty) d. Kayla Thomas/Kelsey Matthews (Green Valley), 6-2, 6-1
Britney McComas/Halley Turner (Del Sol) d. No. 6 NE Odelle Galvez/Amalia Diaz (Desert Pines), 6-4, 4-6, 6-2
 
No. 7 SE Paige Nisson/Brooke White (Coronado) d. Madison Hauve/Silje Semb (Moapa Valley), 6-0, 6-0
No. 2 NE Natalie Rust/Marianna Crippa (Moapa Valley) d.  Lexie Lagan/Makenzie Young (Boulder City), 6-4, 6-1
 
Bottom Half
No. 2 SE Liz Gibbons/Casey Thevenot (Coronado) d. Elizabeth Philpot/Jan Serquina (Foothill), 6-0, 6-0
Lili Madera/Miranda Crumpler (Foothill) d. No. 7 NE Jenna Beaudry/Johanna Schwartz (Valley), default
 
No. 6 SE Ashley Zwick/Gabby Friday (Green Valley) d. Sasie Hasegawa/Katie Barker (Silverado). 6-0, 6-1
No. 3 NE Kelley Terry/Kiara Miller (Chaparral) d.  Alecs Cook/Cindy Burdasch (Canyon Springs), 6-0, 6-0
 
No. 4 SE Danae Ingwaldson/Aphrah Brokaw (Liberty) d. Linnea Carlson/Alexis Sanchez (Tech), 6-0, 6-0
Serena Michalsky/Kelsey Barto (Green Valley) d. No. 5 NE Crystal Valenzuela/Joanne Coslo (Rancho), 6-2, 6-1
 
No. 8 SE Erika De Los Santos/Riki Aquino (Liberty) d. Marissa Ross/Adrian Brown (Basic), 7-5, 6-1
No. 1 NE Christian Earl/Joy Jones (Canyon Springs) d. Lacey Romo/Erika Antivo (Basic), 6-0, 6-1
 
Round of 16
Top Half
No. 1 SE Kristen Santero/Nicole Santero (Silverado) d. Margeaux Martinez/Suesun Sapradit (Eldorado), 6-0, 6-0
No. 5 SE Lea Cohen/Jonelle Espinoza (Coronado) d. No. 4 NE Maria Guanlao/Alyssa Gabrillo (Eldorado), 6-1, 6-2
 
No. 3 SE Ashley Wao-Udin/Valerie Nesenhoener (Liberty) d. Britney McComas/Halley Turner (Del Sol), 6-1, 6-0
No. 7 SE Paige Nisson/Brooke White (Coronado) d. No. 2 NE Natalie Rust/Marianna Crippa (Moapa Valley), 6-2, 6-2
 
Bottom Half
No. 2 SE Liz Gibbons/Casey Thevenot (Coronado) d. Lili Madera/Miranda Crumpler (Foothill), 6-1, 6-0
No. 3 NE Kelley Terry/Kiara Miller (Chaparral) d. No. 6 SE Ashley Zwick/Gabby Friday (Green Valley), 6-3, 6-2
 
No. 4 SE Danae Ingwaldson/Aphrah Brokaw (Liberty) d. Serena Michalsky/Kelsey Barto (Green Valley), 6-2, 6-0
No. 1 NE Christian Earl/Joy Jones (Canyon Springs) d. No. 8 SE Erika De Los Santos/Riki Aquino (Liberty), 6-0, 6-2
 
Wednesday’s Quarterfinals
No. 1 SE Kristen Santero/Nicole Santero (Silverado) vs. No. 5 SE Lea Cohen/Jonelle Espinoza (Coronado)
No. 3 SE Ashley Wao-Udin/Valerie Nesenhoener (Liberty) vs. No. 7 SE Paige Nisson/Brooke White (Coronado)
No. 2 SE Liz Gibbons/Casey Thevenot (Coronado) vs. No. 3 NE Kelley Terry/Kiara Miller (Chaparral)
No. 4 SE Danae Ingwaldson/Aphrah Brokaw (Liberty) vs. No. 1 NE Christian Earl/Joy Jones (Canyon Springs)
 

 

section-ads_high_impact_4
ad-high_impact_5