section-ads_high_impact_1

Updated Sunrise Region boys pairings (through Oct. 12)

All matches in all brackets to be played at Darling Tennis Center
Round of 48 matches were Oct. 10
Round of 32 matches and Round of 16 matches were Oct. 12
Quarterfinal matches are Oct. 14
Semifinal matches are Oct. 15
Championship matches are Oct. 16
Sunrise Region Boys Singles
Round of 32
Top Half
No. 1 SE Mitchell Smith d. Carlos Delgadillo (Tech), default
Andy Durand (Coronado) d. No. 8 NE Alan Guerrero (Eldorado), 6-1, 6-0
 
No. 5 SE Chrys Castro (Liberty) d. Zack Witt (Tech), 6-0, 6-0
No. 4 NE Mitchell Diesko (Valley) d.  Andreis Castronova (Foothill), 6-2, 6-0
 
No. 3 SE Mathew Dees (Coronado) d. Ryan Bessey (Moapa Valley), 6-0, 6-0
No. 6 NE Bryan Newman (Chaparral) d. Jared Dimick (Moapa Valley), 6-0, 6-0
 
No. 7 SE Rap Sopat (Liberty) d. Josh Alamiz (Desert Pines), 6-0, 6-1
No. 2 NE T.J. Swain (Eldorado) d.  Martelle Barlaw (Chaparral), 6-0, 6-0
 
Bottom Half
No. 2 SE Devon Morrissey (Silverado) d. Mark Tobello (Desert Pines), 6-0, 6-1
Alex Olvera (Green Valley) d. No. 7 NE Camden Stratton (Moapa Valley), 6-2, 7-5
 
No. 6 SE John Qualls (Foothill) d. Justin Estell (Silverado), 7-6(8), 6-1
No. 3 NE Juan Garcia (Las Vegas) d.  Kendall Helm (Green Valley), 6-3, 6-2
 
No. 4 SE Gil Lim (Liberty) d. David Romero (Basic), 6-3, 5-7, 6-4
No. 5 NE Michael Golightly (Chaparral) d.  Lorenzo Capannolo (Valley), 6-1, 6-0
 
No. 8 SE Travis Robinson (Boulder City) d. Daniel Guardado (Sunrise Mountain), 6-2, 6-3
No. 1 NE Josh Jones (Canyon Springs) d. Joel Stoker (Foothill), 6-0, 6-0

 

Round of 16
Top Half
No. 1 SE Mitchell Smith d. Andy Durand (Coronado), 6-4, 6-2
No. 5 SE Chrys Castro (Liberty) d.No. 4 NE Mitchell Diesko (Valley), 6-2, 6-0
 
No. 3 SE Mathew Dees (Coronado) d. No. 6 NE Bryan Newman (Chaparral), 6-0, 6-1
No. 7 SE Rap Sopat (Liberty) d. No. 2 NE T.J. Swain (Eldorado), 6-4, 6-2
 
Bottom Half
No. 2 SE Devon Morrissey (Silverado) d. Alex Olvera (Green Valley), 6-0, 6-1
No. 6 SE John Qualls (Foothill) d. No. 3 NE Juan Garcia (Las Vegas), 6-1, 6-1
 
No. 4 SE Gil Lim (Liberty) d. No. 5 NE Michael Golightly (Chaparral), 6-4, 6-3
No. 1 NE Josh Jones (Canyon Springs) d. No. 8 SE Travis Robinson (Boulder City), 6-3, 6-0
 
Wednesday’s Quarterfinals
No. 1 SE Mitchell Smith (Coronado) vs. No. 5 SE Chrys Castro (Liberty)
No. 3 SE Mathew Dees (Coronado) vs. No. 7 SE Rap Sopat (Liberty)
No. 2 SE Devon Morrissey (Silverado) vs. No. 6 SE John Qualls (Foothill)
No. 1 NE Josh Jones (Canyon Springs) vs. No, 4 SE Gil Lim (Liberty)
 
Sunrise Region Boys Doubles
Round of 32
Top Half
No. 1 SE Marc Feldman/Michael Seitz (Coronado) d. Trevor Bukovi/Alex Zbiegien (Green Valley), 6-1, 6-0
No. 8 NE Zach Blanco/Aaron Walker (Las Vegas) d. Justen English/Xavier Smith (Coronado), default
 
No. 5 SE Anthony Gugino/Tommy Gugino (Del Sol) d. Andrew Mattingly/Shun Otsubo (Liberty), 6-1, 6-0
No. 4 NE Luke Hansen/Connor Vincent (Las Vegas) d. Matt Savage/Daniel Quintana (Canyon Springs), 6-4, 4-6, 7-6(3)
 
No.3 SE Chris Clementi/Dylan Ellis (Foothill) d. Robert Gartner/Juan Medrano (Basic), 6-1, 6-0
Brent Hickey/Sean Hickey (Boulder City) d. No. 6 NE Eric Herring/Tong Tay (Valley), 4-6, 6-3, 6-2
 
No. 7 SE Jon Berberich/Bryden Baxter (Coronado) d. Ryan Cosgrove/Connor Opdyke (Green Valley), 7-5, 6-2
Justin Telford/John Cuenca (Silverado) d. No. 2 NE Daniel John/Kamran Baig (Rancho), 1-6, 6-3, 6-4
 
Bottom Half
No. 2 SE Kevin Dion/Dylan Hansel (Foothill) d. C.J. Tipton/Seattle Stoneback (Eldorado), 6-0, 6-0 
Todd Vincent/Brandon Lombardo (Silverado) d. No. 7 NE Brady Page/Brayden Pikyavit (Las Vegas), 6-4, 6-4
 
No. 6 SE Corey Gilligan/Bryce Wellman (Basic) d. Kade Bryant/Matt Hastings (Moapa Valley), 6-1, 6-0
No. 3 NE Edgar Munoz/Trevor Kofford (Chaparral) d. Ryan Weldon/Andrew Rivera (Basic), 6-2, 5-7, 6-4
 
No. 4 SE Jake Cahill/Caleb Camp (Green Valley) d. Jelani Francisco/Paul Paradiso (Chaparral), 6-0, 6-0
James Paras/Paul Acluba (Liberty) d. No. 5 NE Isaiah Hernandez/Joey Barnhurst (Eldorado), 7-6(3), 6-4
 
No. 8 SE Drew Mortensen/Evan Roquemore (Foothill) d. Roberto Caton/Dan Aguilar (Desert Pines), 6-1, 6-2
No. 1 NE Dalton Carpenello/Adam Gallegos (Eldorado) d.  Ben Savanh/Dylan Sidiaren (Liberty), 6-1, 6-1
 
Round of 16
Top Half
No. 1 SE Marc Feldman/Michael Seitz (Coronado) d. No. 8 NE Zach Blanco/Aaron Walker (Las Vegas), 6-1, 6-0 
No. 5 SE Anthony Gugino/Tommy Gugino (Del Sol) d. No. 4 NE Luke Hansen/Connor Vincent (Las Vegas), 6-1, 6-0
 
No. 3 SE Chris Clementi/Dylan Ellis (Foothill) d. Brent Hickey/Sean Hickey (Boulder City), 6-1, 6-1
No. 7 SE Jon Berberich/Bryden Baxter (Coronado) d. Justin Telford/John Cuenca (Silverado), 6-0, 6-1
 
Bottom Half
No. 2 SE Kevin Dion/Dylan Hansel (Foothill) d. Todd Vincent/Brandon Lombardo (Silverado), 6-1, 6-2
No. 6 SE Corey Gilligan/Bryce Wellman (Basic) d. No. 3 NE Edgar Munoz/Trevor Kofford (Chaparral), 6-0, 6-1
 
No. 4 SE Jake Cahill/Caleb Camp (Green Valley) d. James Paras/Paul Acluba (Liberty), 6-0, 6-1
No. 8 SE Drew Mortensen/Evan Roquemore (Foothill) d. No. 1 NE Dalton Carpenello/Adam Gallegos (Eldorado), 6-3, 6-4
 
Wednesday’s Quarterfinals
No. 1 SE Marc Feldman/Michael Seitz (Coronado) vs. No. 5 SE Anthony Gugino/Tommy Gugino (Del Sol)
No. 3 SE Chris Clementi/Dylan Ellis (Foothill) vs. No. 7 SE Jon Berberich/Bryden Baxter (Coronado)
 
No. 2 SE Kevin Dion/Dylan Hansel (Foothill) vs. No. 6 SE Corey Gilligan/Bryce Wellman (Basic)
No. 4 SE Jake Cahill/Caleb Camp (Green Valley) vs. No. 8 SE Drew Mortensen/Evan Roquemore (Foothill)
 
section-ads_high_impact_4
ad-high_impact_5