section-ads_high_impact_1

State Tennis Pairings and Results

Class 4A State Tennis Tournament
At Caughlin Club, Reno

Boys Team Tournament
Semifinals
Thursday, Oct. 21
Coronado 16, Galena 2 — FINAL
Highlights—Gal: Graham Harris 2-1 singles. Cor: Sam Cohen 3-0 singles; Jon Berberich and Christian Pate 3-0 doubles; Xavier Smith and Kai Carl 2-0 doubles; Bryden Baxter and Kevin Hashman 2-0 doubles; Mitchell Smith 2-1 singles; Cassell King 2-1 singles.
 
Palo Verde 13, Reno 5 — FINAL
Highlights—Ren: Kenny Stark 2-1 singles. Pal: Fernando Sunago 3-0 singles; Zack Surmacz and Bruno Sunago 3-0 doubles; Zach Bellon and Jeremy Mann 2-0 doubles; Tanner Berkabile and Ozzy Abraham 2-0 doubles; Pascal Nilsson 2-1 singles.
Championship
Friday, Oct. 22
Palo Verde 13, Coronado 5 — FINAL 
First Round
Fernando Sunago (Palo) d. Cassell King, 6-2
Pascal Nilsson (Palo) d. Sam Cohen, 6-4
Mitchell Smith (Cor) d. Hadrien Saperstein, 6-2
Zach Bellon/Jeremy Mann (Palo) d. Jon Berberich/Christian Pate, 7-5
Tanner Berkabile/Ozzy Abraham (Palo) d. Bryden Baxter/Kevin Hashman, 6-1
Xavier Smith/Kai Carl (Cor) d. Bruno Sunago/Zack Surmacz, 7-6(2)
ROUND: Palo Verde 4, Coronado 2
Second Round
F. Sunago (Palo) d. Cohen, 6-0
M. Smith (Cor) d. Nilsson, 6-4
Saperstein (Palo) d. King, 6-4
Bellon/Mann (Palo) d. Baxter/Sebastian Sandquist, 6-4
Berkabile/Abraham (Palo) d. X. Smith/Carl, 6-3
Berberich/Pate (Cor) d. B. Sunago/Surmacz, 7-5
ROUND: Palo Verde 4, Coronado 2
TOTAL: Palo Verde 8, Coronado 4
Third Round
F. Sunago (Palo) d. M. Smith, 6-4
Nilsson (Palo) d. King, 6-4
Cohen (Cor) d. Saperstein, 6-1
Bellon/Mann (Palo) d. X. Smith/Carl, 6-4
Berkabile/Abraham (Palo) d. Berberich/Pate, 6-3
B. Sunago/Surmacz (Palo) d. Baxter/Sandquist, 6-3
ROUND: Palo Verde 5, Coronado 1
FINAL: Palo Verde 13, Coronado 5
 
Girls Team Tournament
Semifinals
Thursday, Oct. 21
The Meadows 13, Reno 5 — FINAL
Highlights—Ren: Conner Board and Mary Garcia 3-0 doubles. Mead: Taler Brazell 3-0 singles; Amanda Brazell 3-0 singles; Austin McMillan 2-1 singles; Anjali Daulat and McKay Novak 2-1 doubles; Erika Mauban and Shilpa Daulat 2-1 doubles.
 
Coronado 14, South Tahoe 4 — FINAL
Highlights—Cor: Gabby Smith 3-0 singles; Paris Reese 3-0 singles; Nicole Gardner and Sarah Pate 3-0 doubles; Chrissy Uriarte 2-0 singles; Lea Cohen and Paige Nisson 2-0 doubles.
Championship
Friday, Oct. 22
The Meadows 11, Coronado 7 — FINAL
First Round
Gabby Smith (Cor) d. Amanda Brazell, 6-0
Taler Brazell (Mea) d. Paris Reese, 6-3
Chrissy Uriarte (Cor) d. Bhavana Janga, 6-0
McKay Novak/Anjali Daulat (Mea) d. Lea Cohen/Paige Nisson, 6-4
Erika Mauban/Shilpa Daulat (Mea) d. Nicole Gardner/Sarah Pate, 6-4
Austin McMillan/Shannon Chen (Mea) d. Kayla Tarlton/Janelle Espinosa, 6-1
ROUND: The Meadows 4, Coronado 2
Second Round
A. Brazell (Mea) d. Reese, 6-2
Uriarte (Cor) d. T. Brazell (Mea), 6-1
Smith (Cor) d. Janga (Mea), 6-0
Novak/A. Daulat (Mea) d. Gardner/Pate, 6-2
Mauban/S. Daulat (Mea) d. Tarlton/Espinosa, 6-0
McMillan/Chen (Mea) d. Cohen/Nisson, 6-3
ROUND: The Meadows 4, Coronado 2
TOTAL: The Meadows 8, Coronado 4
Third Round
A. Brazell (Mea) d. Uriarte, 6-1
Smith (Cor) d. T. Brazell (Mea), 6-3
Reese (Cor) d. Janga (Mea), 6-0
Novak/A. Daulat (Mea) d. Espinosa/Ally Sanford, 6-0
Cohen/Vianca Vianzon (Cor) d. Mauban/S. Daulat, 7-6(5)
McMillan/Chen (Mea) d. Gardner/Pate, 7-5
ROUND: The Meadows 3, Coronado 3
FINAL: The Meadows 11, Coronado 7
 
 
Singles and Doubles Tournaments
Quarterfinal Round — Friday, Oct. 22 at 3 p.m.
Semifinal Round — Saturday, Oct. 23 at 9 a.m.
Championships — Saturday, Oct. 23 at noon
 
Boys Singles
Quarterfinals
Sunset No. 1 Kris Yee, Clark d. Sunrise No. 3 Rohan Gupte, Rancho, 6-1, 6-2
Sunrise No. 2 Mitchell Smith, Coronado d. Northern No. 2 Kenny Stark, Reno, 6-4, 6-3
Sunset No. 2 Max Novak, The Meadows d. Northern No. 1 James Ten Broeck, Douglas, 7-6(6), 2-6, 6-3
Sunrise No. 1 Jeff Vongman, Canyon Springs d. Northern No. 3 Joe Saarem, McQueen, 6-3, 6-3
 
Semifinals
Yee d. Smith, 6-2, 6-0
Vongman d. Novak, 3-6, 6-4, 6-2
 
Championship
Kris Yee, Clark d. Jeff Vongman, Canyon Springs, 6-2, 6-2
Third place
Max Novak, The Meadows, d. Mitchell Smith, Coronado, 7-5, 6-4
 
Boys Doubles
Quarterfinals
Sunrise No. 1 Dylan Hansel/John Qualls, Foothill d. Northern No. 3 Colton Marchesseault/Kolton Van Pelt, Reno, 6-2, 6-1
Sunset No. 2 Tanner Berkabile/Ozzy Abraham, Palo Verde d. Sunrise No. 2 Xavier Smith/Kai Carl, Coronado, 6-2, 6-4
Sunset No. 1 Kyle Del Rosario/Cody Miller, Bishop Gorman d. Northern No. 2 Alec Clark, Kai Mars, Reno, 6-3, 6-3
Sunset No. 3 Zach Bellon/Jeremy Mann, Palo Verde d. Northern No. 1 Chris Sexton/Nick Sexton, Reno, 6-2, 6-3
 
Semifinals
Berkabile/Abraham d. Hansel/Qualls, 6-2, 7-6(7)
Bellon/Mann d. Del Rosario/Miller, 6-3, 7-6(5)
 
Championship
Tanner Berkabile/Ozzy Abraham, Palo Verde d. Zach Bellon/Jeremy Mann, Palo Verde, 3-6, 6-2, 6-3
Third place
Kyle Del Rosario/Cody Miller, Bishop Gorman d. Dylan Hansel/John Qualls, Foothill, 6-4, 6-3
 
Girls Singles
Quarterfinals
Sunrise No. 3 Chrissy Uriarte, Coronado d. Northern No. 1 Amelia Ritger, Douglas, 6-1, 6-1
Sunrise No. 2 Rebecca Breland, Canyon Springs d. Northern No. 2 McCall Board, Reno, 6-0, 6-0
Sunrise No. 1 Gabby Smith, Coronado d. Sunset No. 2 Victoire Saperstein, Palo Verde, 6-2, 6-2
Sunset No. 1 Tiffany Tavares, Spring Valley d. Northern No. 3 Shelly Tone, Reno, 6-1, 6-1
 
Semifinals
Breland d. Uriarte, 6-4, 6-2
Smith d. Tavares, 7-5, 3-6, 6-3
 
Championship
Gabby Smith, Coronado d. Rebecca Breland, Canyon Springs, 6-2, 6-4
Third place
Chrissy Uriarte, Coronado d. Tiffany Tavares, Spring Valley, walkover
 
Girls Doubles
Quarterfinals
Sunrise No. 1 Danae Ingwaldson/Aphrah Brokaw, Liberty d. Northern No. 3 Patzy Martinez-Perez/Lindsey Parobek, Reno, 6-0, 6-0
Sunset No. 2 Natasha James/Madee Pasimio, Clark d. Northern No. 2 Haley Medeiros/Shelly Zansler, Reno, 6-3, 6-0
Sunset No. 1 Amanda Brazell/Taler Brazell, The Meadows d. Sunrise No. 2 Ashley Wao-Udin/Sina Gebrai, Liberty, 6-2, 6-1
Northern No. 1 Conner Board/Mary Garcia, Reno d. Sunrise No. 3 Paige Nisson/Lea Cohen, Coronado, 6-3, 6-3
 
Semifinals
Ingwaldson/Brokaw d. James/Pasimio, 6-4, 6-7(5), 6-4
Brazell/Brazell d. Board/Garcia, 6-2, 6-0
 
Championship
Danae Ingwaldson/Aphrah Brokaw, Liberty d. Amanda Brazell/Taler Brazell, The Meadows, 4-6, 6-3, 7-6(6)
Third place
Natasha James/Madee Pasimio, Clark d. Conner Board/Mary Garcia, Reno, 6-1, 6-3

section-ads_high_impact_4
high_impact_5