section-ads_high_impact_1

2016 Boys Tennis Honors

Class 4A

All-Sunrise Region

First Team

Martin Rizov, Coronado; Robbie Sarosi, Green Valley; Kevin Blomquist, Liberty; Ben Bowen, Las Vegas; Ojas Sali, Rancho; Ryan Elezra, Green Valley; Seth Forstner, Silverado; Ben Lieberman, Green Valley; Peter Matejic, Green Valley; Josh Egbert, Coronado; Christian Howe, Valley; A.J. Duff, Valley.

Second Team

Wesley Harris, Coronado; Brandon Farber, Green Valley; Thomas Romero, Basic; Gavin Mangan, Basic; Trey Chauncey, Las Vegas; Kyle Monton, Las Vegas; Andrew Alves, Rancho; Nicholas Jianu, Valley; Trevor Marx, Las Vegas; Gatlin DeBoni, Canyon Springs; Jonathan Sosa, Las Vegas; Luis Moreno-Arias, Rancho.

— —

All-Sunset Region

First Team

Dylan Levitt, Palo Verde; Ben Gajardo, Desert Oasis; Cesar Castro, Durango; Michael Pasimio, Clark; Michael Safbom, Palo Verde; Marcus Pasimio, Clark; Lucas Hammond, Bishop Gorman; Rahul Gupte, Sierra Vista; Brandon Sulzberg, Palo Verde; Grant Rogers, Bishop Gorman; Jack Kostrinsky, Palo Verde; Michael Conners, Bishop Gorman.

Second Team

Cole Davidson, Bishop Gorman; Axel Botticelli, Palo Verde; Daniel Kinas, Bishop Gorman; Mark Bernales, Clark; Ryan McCoy, Sierra Vista; Raul Saucedo, Centennial; Max Blum, Faith Lutheran; Matt Lamb, Bishop Gorman; Simran Shah, Clark; Chris Zimmerman, Spring Valley; Caiden Jacob, Desert Oasis; Davis Waid, Palo Verde.

— —

All-Northeast League

First Team

Bowen, Las Vegas; Sali, Rancho; Chauncey, Las Vegas; Howe, Valley; Duff, Valley; Monton, Las Vegas; Alves, Rancho; Jianu, Valley; Marx, Las Vegas; DeBoni, Canyon Springs; Sosa, Las Vegas; Moreno-Arias, Rancho.

Second Team

Jordan Eldred, Eldorado; Anjana Dissanayaka, Rancho; Emery Doyle, Canyon Springs; Meshach McKoy, Canyon Springs; Trace Everette, Las Vegas; Bernardo Gutierrez, Rancho; Nate Freimuth, Las Vegas; Josh Palabay, Rancho; Isaac DeVicente, Rancho; Matthew Alighchi, Rancho; Tanner Howard, Eldorado; Antonio Saldate, Las Vegas.

Player of the Year–Ben Bowen, Las Vegas

Coach of the Year–Kenneth Michaud, Rancho

— —

All-Southeast League

First Team

Rizov, Coronado; Sarosi, Green Valley; Blomquist, Liberty; Elezra, Green Valley; Forstner, Silverado; Lieberman, Green Valley; Matejic, Green Valley; Egbert, Coronado; Harris, Coronado; Farber, Green Valley; Romero, Basic; Mangan, Basic.

Second Team

Gus Pappas, Silverado; Danny Miller, Green Valley; Garrison Stinnett, Basic; Jeron Bodin, Foothill; Philip Potamitis, Coronado; Thomas Blomquist, Liberty; Gabe Maalouf, Green Valley; Ethan Quandt, Coronado; Ben Gonzalez, Foothill; James Looney, Green Valley; Jake Woodworth, Foothill; Sebastian Frace, Coronado.

Player of the Year–Martin Rizov, Coronado

Coach of the Year–Kelli Grimm, Green Valley

— —

All-Northwest League

First Team

Levitt, Palo Verde; Safbom, Palo Verde; Sulzberg, Palo Verde; Botticelli, Palo Verde; Saucedo, Centennial; Max Blum, Faith Lutheran; Waid, Palo Verde; Justin Madsen, Centennial; Noah Brandt, Palo Verde; Sam Soderborg, Palo Verde; Hayden Huckfeldt, Palo Verde.

Second Team

Jayden Atkin, Palo Verde; Ryan Brooks, Faith Lutheran; Donovan Evangelio, Faith Lutheran; Iggy Siegle, Centennial; Chase Kleinman, Centennial; Willie Valdez, Legacy; Kaden Bickmore, Shadow Ridge; Loren McHargue, Shadow Ridge; Eric Barranca, Legacy; Michael Markantonis, Faith Lutheran; Treven Clizbe, Arbor View; Brenden Wagner, Arbor View.

— —

All-Southwest League

First Team

Gajardo, Desert Oasis; Castro, Durango; Michael Pasimio, Clark; Marcus Pasimio, Clark; Hammond, Bishop Gorman; Gupte, Sierra Vista;Rogers, Bishop Gorman; Conners, Bishop Gorman.

Second Team

Davidson, Bishop Gorman; Kinas, Bishop Gorman; Bernales, Clark; McCoy, Sierra Vista; Lamb, Bishop Gorman; Shah, Clark; Zimmerman, Spring Valley; Jacob, Desert Oasis.

— —

Class 3A

All-Sunrise League

First Team

Andre Pappas, Boulder City; Breton Erlanger, Boulder City; Chris Cannon, Virgin Valley; Boen Huxford, Boulder City; Tyler Peterson, Moapa Valley; Chase Kruse, Moapa Valley; Preston Jorgensen, Boulder City; Ryan Rushton, Virgin Valley; Clayton Pendleton, Boulder City; Chase Hadley, Moapa Valley; Tanner Montgomery, Boulder City; Karson Bailey, Boulder City.

Second Team

Isaac Talahytewa, Virgin Valley; Sam O’Berto, Boulder City; Garrett Leavitt, Boulder City; Tyson Wilson, Virgin Valley; Giovani Lacala, Del Sol; Connor Jarvis, Chaparral; Chad Saltzman, Tech; Matthew Lampe, Tech; Ty Pendleton, Boulder City; Gavin Walsh, Virgin Valley; Kameron Cox, Virgin Valley; Darren Hardy, Moapa Valley.

— —

All-Sunset League

First Team

Rua Elmore, Western; Nate van der Post, Meadows; Oscar Murillo, Desert Pines; Ethan Lee, Meadows; Noah Ferber, Adelson School; Eurico Rodriguez, Mojave; Daniel Pereira, Meadows; Kim Hasalan, Desert Pines; Ryan Chang, Meadows; Brian Capp, Meadows; Edward Rastgoo, Meadows; Justin Finseth, Meadows.

Second Team

Peyton Sachs, Meadows; Brandon Pappas, Adelson School; Akil West, Mojave; Omar Rivera, Western; Kevin Giron, Desert Pines; Adan Cano, Desert Pines; Andrew Little, Meadows; Ari Tecktiel, Adelson; Ahmed Naheem, Meadows; Ryan Strimling, Adelson School; Kiernan Armstrong, Western.

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
high_impact_5