section-ads_high_impact_1

2017 Boys Soccer Honors

Note: All honors are selected by coaches.

Boys

Class 4A Honors

All-Southern Nevada

Roberto Soto, Eldorado; Roberto Gonzalez, Eldorado; Alejandro Piazola, Eldorado; Hector Lopez-Ponce, Eldorado; Jesus Gonzalez, Canyon Springs; Ramon Urias-Medina, Canyon Springs; Roberto Sotomayor, Las Vegas; Luis Salazar, Valley; John Lynam, Coronado; Alfredo Diaz, Coronado; Grant Smyth, Coronado; Justin Irungaray, Coronado; Trent Milne, Foothill; Isaac Olsen, Foothill; Kapono Maruyama, Foothill; Ben Stang, Liberty; Ivan Rodriguez, Liberty; Joel Samayoa, Silverado; Thoran Kaufusi, Green Valley; Brayden Hummel, Basic; Zach Ruffer, Palo Verde; Hudson Huckfeldt, Palo Verde; Tanner Stevenson, Palo Verde; Timothy Stephens, Palo Verde; Miguel Rubio, Cimarron; Gustavo Garcia, Cimarron; Diego Zacarias, Cimarron; Jesus Vargas, Centennial; Jacob Mays, Centennial; Diego Gonzalez, Legacy; Grant Johnson, Shadow Ridge; Terrence Thibedi, Faith Lutheran; Erick Martinez-Rodriguez, Durango; Jaime Munguia, Durango; Gael Delangel-Parra, Durango; Marcos Delgado, Durango; Corrigan Neville, Bishop Gorman; Jeffrey Wright, Bishop Gorman; Caden Buckley, Bishop Gorman; Ethan Harper, Spring Valley; Miguel Rodriguez, Spring Valley; Daniel Perez, Sierra Vista; Haiko Hovak, Desert Oasis; Abraham Dolley, Clark.

All-Sunrise Region

Soto, Eldorado; Roberto Gonzalez, Eldorado; Piazola, Eldorado; Lopez-Ponce, Eldorado; Jonathan Pinal, Eldorado; Jesus Gonzalez, Canyon Springs; Urias-Medina, Canyon Springs; Edwardo Quintero-Rodriguez, Canyon Springs; Sotomayor, Las Vegas; Alex Rivera, Las Vegas; Salazar, Valley; Lynam, Coronado; Diaz, Coronado; Smyth, Coronado; Irungaray, Coronado; Alex White, Coronado; Milne, Foothill; Olsen, Foothill; Maruyama, Foothill; Stanley Henderson, Foothill; Stang, Liberty; Rodriguez, Liberty; Keanu Sanchez, Liberty; Hector Matias, Silverado; Samayoa, Silverado; Kaufusi, Green Valley; Hummel, Basic

All-Sunset Region

Ruffer, Palo Verde; Huckfeldt, Palo Verde; Stevenson, Palo Verde; Stephens, Palo Verde; Antonio Gomez, Palo Verde; Rubio, Cimarron; Garcia, Cimarron; Zacarias, Cimarron; George Balcazar, Cimarron; Vargas, Centennial; Mays, Centennial; Jake Mecham, Centennial; Diego Gonzalez, Legacy; Randolph Anderson, Legacy; Johnson, Shadow Ridge; Thibedi, Faith Lutheran; Martinez-Rodriguez, Durango; Munguia, Durango; Delangel-Parra, Durango; Delgado, Durango; Bryan Nava, Durango; Neville, Bishop Gorman; Wright, Bishop Gorman; Buckley, Bishop Gorman; Hayden Madsen, Bishop Gorman; Harper, Spring Valley; Rodriguez, Spring Valley; Bum Cho, Spring Valley; Perez, Sierra Vista; Tanner Erwin, Sierra Vista; Hovak, Desert Oasis; Dolley, Clark

All-Northeast League

Soto, Eldorado; Roberto Gonzalez, Eldorado; Piazola, Eldorado; Lopez-Ponce, Eldorado; Pinal, Eldorado; Ramiro Andrade, Eldorado; Jesus Gonzalez, Canyon Springs; Urias-Medina, Canyon Springs; Quintero-Rodriguez, Canyon Springs; Alejandro Castro, Canyon Springs; Sotomayor, Las Vegas; Rivera, Las Vegas; Albert Arana, Las Vegas; Aaron Vargas, Las Vegas; Salazar, Valley; Joseph Cruz, Valley; Anthony Navarro-Marquez, Valley.

Offensive Player of the Year — Sebastian Ramirez, Eldorado

Defensive Player of the Year — Erick Diaz, Eldorado

Goalkeeper of the Year — Miguel Duenas, Canyon Springs

Coach of the Year — David Ostler, Eldorado

All-Southeast League

Lynam, Coronado; Diaz, Coronado; Smyth, Coronado; Irungaray, Coronado; White, Coronado; Lincoln Aquino, Coronado; Milne, Foothill; Olsen, Foothill; Maruyama, Foothill; Henderson, Foothill; Kade Killian, Foothill; Stang, Liberty; Rodriguez, Liberty; Sanchez, Liberty; Hayden Prasad, Liberty; Hector Matias, Silverado; Samayoa, Silverado; Robert Duplessis, Silverado; Sunil Subba, Silverado; Kaufusi, Green Valley; Vinny Vitellavo, Green Valley; Hummel, Basic; Mario Sequeira, Basic

Offensive Player of the Year — John Lynam, Coronado

Defensive Player of the Year — Kapono Maruyama, Foothill

Goalkeeper of the Year — Ivan Rodriguez, Liberty

Coach of the Year — Kurtis Cenatiempo, Silverado

All-Northwest League

Ruffer, Palo Verde; Huckfeldt, Palo Verde; Stevenson, Palo Verde; Stephens, Palo Verde; Gomez, Palo Verde; Ryan Nogues, Palo Verde; Rubio, Cimarron; Garcia, Cimarron; Zacarias, Cimarron; Balcazar, Cimarron; Philip Obradovic, Cimarron; Vargas, Centennial; Mays, Centennial; Mecham, Centennial; Ahmed Green, Centennial; Diego Gonzalez, Legacy; Anderson, Legacy; Eduardo Gamino, Legacy; Johnson, Shadow Ridge; Miguel Trujillo, Shadow Ridge; Thibedi, Faith Lutheran; Gabriel Miranda, Faith Lutheran; Zach Breaz, Arbor View

Offensive Player of the Year — Gustavo Garcia, Cimarron-Memorial

Defensive Player of the Year — Ahmed Green, Centennial

Goalkeeper of the Year — Hudson Huckfeldt, Palo Verde

Coach of the Year — Kevin Argue, Faith Lutheran

All-Southwest League

Martinez-Rodriguez, Durango; Munguia, Durango; Delangel-Parra, Durango; Delgado, Durango; Nava, Durango; Tyson Tesfamariam, Durango; Neville, Bishop Gorman; Wright, Bishop Gorman; Buckley, Bishop Gorman; Madsen, Bishop Gorman; Diesel Fiore, Bishop Gorman; Harper, Spring Valley; Rodriguez, Spring Valley; Cho, Spring Valley; John Goecke, Spring Valley; Perez, Sierra Vista; Erwin, Sierra Vista; Jared Prescia, Sierra Vista; Hovak, Desert Oasis; Ethan Kovach, Desert Oasis; Dolley, Clark; Tesfu Mebretom, Clark

Offensive Player of the Year — Corrigan Neville, Bishop Gorman

Defensive Player of the Year — Gael Delangel-Parra, Durango

Goalkeeper of the Year — Ethan Harper, Spring Valley

Coach of the Year — Richard Cuellar, Durango

— —

Class 3A Honors

All-Southern Region

Angel Nunez, Tech; Eddy Gomez, Tech; Jonathan Carranza, Del Sol; Sergio Calderon, Del Sol; Miguel Mendoza, Chaparral; Jaiden Juan, Virgin Valley; Angel Arreola, Sunrise Mountain; Juan Estrada, Western; Ismael Navarro, Western; Joel Sanchez, Desert Pines; Jesus Ubario, Mojave; Dylan Soresman, Adelson School

All-Sunrise League

First Team

Nunez, Tech; Gomez, Tech; Yobani Garcia, Tech; Cruz Velazquez, Tech; Alan Lopez, Tech; Carranza, Del Sol; Calderon, Del Sol; Jesus Gallardo, Del Sol; Mendoza, Chaparral; Angel Grossi, Chaparral; Juan, Virgin Valley; Ally Don Jean-Francois, Somerset-Sky Pointe; Joshua Lee, Moapa Valley

Second Team

Danny Aguilar, Tech; Ismael Veloz, Del Sol; Oscar Morales-Casmiro, Del Sol; Bryan Macias, Chaparral; Osbaldo Espinoza, Chaparral; Christian Martinez, Virgin Valley; Jose Salvador Flores, Virgin Valley; Hayden Johnson, Virgin Valley; Alex Szabo, Somerset-Sky Pointe; Bryan Robles, Moapa Valley; Julian Balmer, Boulder City

Offensive Player of the Year — Miguel Mendoza, Chaparral

Defensive Player of the Year — Angel Nunez, Tech

Goalkeeper of the Year — Jesus Gallardo, Del Sol

Coach of the Year — Josh Jones, Tech

All-Sunset League

First Team

Arreola, Sunrise Mountain; Bryan Martinez, Sunrise Mountain; Julian Herrera, Sunrise Mountain; Felipe Lucero, Sunrise Mountain; Estrada, Western; Navarro, Western; Gustavo Sanchez, Western; Sanchez, Desert Pines; Ubario, Mojave; Erick Santillan, Desert Pines; Soresman, Adelson School; Alex Sefia, Adelson School; Jesus Ubario, Mojave

Second Team

Bryan Garcia, Sunrise Mountain; Johnny Pedraza, Sunrise Mountain; Elizandro Zaragoza, Western; Julio Flores, Western; Hector Zamilpa-Romero, Desert Pines; Justin Becerra, Desert Pines; Anibal Ponce, Mojave; Claudio Garcia, Mojave; Christopher Reyes, Mojave, Ian Kingsley, Pahrump Valley; Jose Chavez, Pahrump Valley; Alvaro Garcia, Pahrump Valley

Offensive Player of the Year — Bryan Martinez, Sunrise Mountain

Defensive Player of the Year — Ismael Navarro, Western

Goalkeeper of the Year — Marcos Plata, Sunrise Mountain

Coach of the Year — Patrick Mohrbacher, Sunrise Mountain

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
high_impact_5