section-ads_high_impact_1

2016 Boys Soccer Honors

Class 4A

All-Southern Nevada

Cesar Becerra, Canyon Springs; Mario Rocha, Eldorado; Preston Judd, Coronado; John Lynam, Coronado; Mat Laudenslager, Coronado; Harrison Skinner, Coronado; Regan Mugume, Foothill; Trent Milne, Foothill; Kapono Maruyama, Foothill; Thoren Kaufusi, Green Valley; Estevan Uribe, Green Valley; R.J. Soriano, Liberty; Tristan Alvarez, Silverado; Jaime Ayala, Silverado; Dresdan Quackenbush, Cimarron-Memorial; Luis Gallardo, Cimarron-Memorial; Miguel Rubio, Cimarron-Memorial; Arturo Bahena, Cimarron-Memorial; Max Hulet, Palo Verde; Nick Frost, Palo Verde; Presten Manthey, Palo Verde; Jacob Mays, Centennial; Manny Lopez, Centennial; Chase Castro, Shadow Ridge; Nicklaus Dongmann, Arbor View; Matthew Beasley, Legacy; Justin Rasmussen, Bishop Gorman; Cobi DeLeon, Bishop Gorman; Corrigan Neville, Bishop Gorman; Vincent Turk, Bishop Gorman; Oscar Rodriguez, Durango; Paolo Sarnataro, Durango; Jaime Munguia, Durango; David Van Hoose, Spring Valley; Ethan Orme, Spring Valley; Tristan Polakowski, Clark; Haiko Hovak, Desert Oasis; Juan Rodriguez, Bonanza

— —

All-Sunrise Region

Judd, Coronado; Lynam, Coronado; Laudenslager, Coronado; Skinner, Coronado; Braydon Lopez, Coronado; Mugume, Foothill; Milne, Foothill; Maruyama, Foothill; Kyle Thomas, Foothill; Kaufusi, Green Valley; Uribe, Green Valley; Pablo Pena, Green Valley; Soriano, Liberty; Alvarez, Silverado; Ayala, Silverado; Becerra, Canyon Springs; Rocha, Eldorado; Chris Sosa, Las Vegas; Miguel Eslava, Las Vegas; Agustin Hernandez, Las Vegas; Mario Diaz, Las Vegas

— —

All-Sunset Region

Rasmussen, Bishop Gorman; DeLeon, Bishop Gorman; Neville, Bishop Gorman; Turk, Bishop Gorman; Jeffrey Wright, Bishop Gorman; Rodriguez, Durango; Sarnataro, Durango; Munguia, Durango; Anthony Sotelo, Durango; Van Hoose, Spring Valley; Orme, Spring Valley; Jose Lopez, Spring Valley; Polakowski, Clark; Kevin Medina, Clark; Hovak, Desert Oasis; Rodriguez, Bonanza; Quackenbush, Cimarron-Memorial; Gallardo, Cimarron-Memorial; Rubio, Cimarron-Memorial; Bahena, Cimarron-Memorial; Edgar Carrillo-Nunez, Cimarron-Memorial; Hulet, Palo Verde; Frost, Palo Verde; Manthey, Palo Verde; Levi Lord, Palo Verde; Mays, Centennial; Lopez, Centennial; Ahmed Green, Centennial; Castro, Shadow Ridge; Jack Guynn, Shadow Ridge; Dongmann, Arbor View; Beasley, Legacy

All-Northeast League

Becerra, Canyon Springs; Eduardo Quintero-Rodriguez, Canyon Springs; Alejandro Perez, Canyon Springs; Jesus Gonzalez, Canyon Springs; Jesus Meza, Eldorado; Andres Mendoza, Eldorado; Rocha, Eldorado; Sosa, Las Vegas; Eslava, Las Vegas; Hernandez, Las Vegas; Diaz, Las Vegas; Jonathan Macedo, Las Vegas

Offensive Player of the Year–Mario Rocha, Eldorado

Defensive Player of the Year–Cesar Becerra, Canyon Springs

Goalkeeper of the Year–Gabriel Acosta, Canyon Springs

Coach of the Year–Dan Myers, Canyon Springs

— —

All-Southeast League

Judd, Coronado; Lynam, Coronado; Laudenslager, Coronado; Skinner, Coronado; Lopez, Coronado; Alfredo Diaz, Coronado; Mugume, Foothill; Milne, Foothill; Maruyama, Foothill; Thomas, Foothill; Isaac Olsen, Foothill; Kaufusi, Green Valley; Uribe, Green Valley; Pena, Green Valley; Augustin Molina, Green Valley; Soriano, Liberty; Alvarez, Silverado; Ayala, Silverado; Joel Samayoa, Silverado.

Offensive Player of the Year–John Lynam, Coronado

Defensive Player of the Year–Kapono Maruyama, Foothill

Goalkeeper of the Year–Harrison Skinner, Coronado

Coach of the Year–Dustin Barton, Coronado

— —

All-Northwest League

Quackenbush, Cimarron-Memorial; Gallardo, Cimarron-Memorial; Rubio, Cimarron-Memorial; Bahena, Cimarron-Memorial; Carrillo-Nunez, Cimarron-Memorial; Philip Obradovic, Cimarron-Memorial; Hulet, Palo Verde; Frost, Palo Verde; Manthey, Palo Verde; Lord, Palo Verde; Anthony Kaskie, Palo Verde; Mays, Centennial; Lopez, Centennial; Green, Centennial; Jacob Garcia, Centennial; Castro, Shadow Ridge; Guynn, Shadow Ridge; Jordan Tschogl, Shadow Ridge; Dongmann, Arbor View; Christian Limon, Arbor View; Beasley, Legacy; Justin McCabe, Legacy; Tyler Martin, Faith Lutheran.

Offensive Player of the Year–Arturo Bahena, Cimarron-Memorial

Defensive Player of the Year–Luis Gallardo, Cimarron-Memorial

Goalkeeper of the Year–Jacob Mays, Centennial

Coach of the Year–Brian Lavoie, Shadow Ridge

— —

All-Southwest League

Rasmussen, Bishop Gorman; DeLeon, Bishop Gorman; Neville, Bishop Gorman; Turk, Bishop Gorman; Wright, Bishop Gorman; Cody Buckley, Bishop Gorman; Rodriguez, Durango; Sarnataro, Durango; Munguia, Durango; Sotelo, Durango; Christopher Bramasco, Durango; Van Hoose, Spring Valley; Orme, Spring Valley; Lopez, Spring Valley; Miguel Rodriguez, Spring Valley; Polakowski, Clark; Medina, Clark; Abraham Dolley, Clark; Hovak, Desert Oasis; Ethan Kovach, Desert Oasis; Rodriguez, Bonanza; Daniel Perez, Sierra Vista.

Offensive Player of the Year–Justin Rasmussen, Bishop Gorman

Defensive Player of the Year–Anthony Sotelo, Durango

Goalkeeper of the Year–Paolo Sarnataro, Durango

Coach of the Year–Tommy Tate, Bishop Gorman

— —

Class 3A

All-Southern Region

Ruben Ortiz, Del Sol; Diego Nieves, Del Sol; Jesus Gallardo, Del Sol; Musio Jimenez-Vazquez, Sunrise Mountain; Ivan Enciso, Sunrise Mountain; Jose Arreola, Sunrise Mountain; Ramiro Alvarado, Chaparral; Miguel Mendoza, Chaparral; Andres Santana, Tech; Brandon Grajeda, Western; Juan Arredondo-Alvarez, Western; Jose Anaya, Western.

Offensive Player of the Year–Diego Nieves, Del Sol

Defensive Player of the Year–Miguel Mendoza, Chaparral

Goalkeeper of the Year–Jose Anaya, Western

Coach of the Year–Brett Underwood, Sunrise Mountain

— —

All-Sunrise League

First Team

Ortiz, Del Sol; Nieves, Del Sol; Gallardo, Del Sol; Jonathan Carranza, Del Sol; Sergio Calderon, Del Sol; Alvarado, Chaparral; Mendoza, Chaparral; Omar Miranda, Chaparral; Israel Rubio, Moapa Valley; Santana, Tech; Joel Velazquez, Tech; Pedro Osuna, Virgin Valley.

Second Team

Sebastian Balaner, Boulder City; Miguel Escovedo, Virgin Valley; Justin Cazares, Virgin Valley; Hayden Johnson, Virgin Valley; Alex Meija, Tech; Eduardo Gomez, Tech; Armando Villanueva, Tech; Ivan Topete, Chaparral; Christopher Gonzalez, Chaparral; Juan Romero, Chaparral; Diego Flores-Diaz, Del Sol; Kevin Hernandez, Del Sol.

Offensive Player of the Year–Diego Nieves, Del Sol

Defensive Player of the Year–Miguel Mendoza, Chaparral

Goalkeeper of the Year–Jesus Gallardo, Del Sol

Coach of the Year–John Britt, Del Sol

— —

All-Sunset League

First Team

M. Jimenez-Vazquez, Sunrise Mountain; Enciso, Sunrise Mountain; Arreola, Sunrise Mountain; Julian Herrera, Sunrise Mountain; Grajeda, Western; Arredondo-Alvarez, Western; Anaya, Western; Emanuel Calo, Desert Pines; Kevin Sanchez, Desert Pines; Edgar Sierra, Desert Pines; Adrian Perez, Mojave; Noe Martinez, Cheyenne.

Second Team

Jonso Jimenez-Vazquez, Sunrise Mountain; David Ginsburg, Western; Juan Estrada, Western; Gustavo Sanchez, Western; Gregory Mendez, Desert Pines; Joel Sanchez, Desert Pines; Chris Reyes, Mojave; Anibal Ponce, Mojave; Jesus Ubario, Mojave; Jose Montes, Pahrump Valley; Mario Garcia, Cheyenne.

Offensive Player of the Year–Jose Arreola, Sunrise Mountain

Defensive Player of the Year–Juan Arredondo-Alvarez, Western

Goalkeeper of the Year–Jose Anaya, Western

Coach of the Year–Brett Underwood, Sunrise Mountain

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
high_impact_5