section-ads_high_impact_1

2018 Girls Golf Honors

2018 Girls Golf Honors

(as selected by coaches)

Class 4A

All-Southern Nevada

First Team

Riana Mission, Clark; Victoria Estrada, Coronado; McKenzi Hall, Centennial; Morgan Goldstein, Faith Lutheran; Gracie Olkowski, Faith Lutheran; Kyndall Newman, Arbor View

Second Team

Crystle Querol, Coronado; Hailey Stevenson, Centennial; Aliyah Williams, Sierra Vista; Logan Allen, Bishop Gorman; Caroline Valle, Sierra Vista; Cassidy Phelan, Tech

— —

All-Desert Region

First Team

Mission, Clark; Estrada, Coronado; Querol, Coronaod; Williams, Sierra Vista; Allen, Bishop Gorman; Valle, Sierra Vista

Second Team

Phelan, Tech; Bella Gopwani, Durango; Gianna Marretti, Bishop Gorman; Stephanie Yang, Clark; Taylor Tanpoco, Bishop Gorman; Leah Im, Clark

Player of the Year — Riana Mission, Clark

Coach of the Year — Aaron Dehne, Clark

— —

All-Mountain Region

First Team

Hall, Centennial; Goldstein, Faith Lutheran; Olkowski, Faith Lutheran; Newman, Arbor View; Stevenson, Centennial; Maiya Baker, Palo Verde

Second Team

Katelyn Smith, Cimarron-Memorial; Anna Fudenberg, Centennial; Delina Amezquita, Las Vegas; Jade Magana, Centennial; Faith McKinney, Faith Lutheran; Fiona McCombe, Faith Lutheran

Player of the Year — McKenzi Hall, Centennial

Coach of the Year — Charlie Cerrone, Centennial

— —

All-Southeast League

First Team

Estrada, Coronado; Querol, Coronado; Phelan, Tech; Raesa Ramos, Liberty; Ahja Crosby, Tech; Elle Hahn, Coroando

Second Team

Emily Mcelhoes, Green Valley; Kelsey Kares, Green Valley; Gabriela Rubio, Basic; Shelby Basso, Basic; Savanna Smith, Green Valley; Medina McAllister, Foothill

— —

All-Southwest League

First Team

Mission, Clark; Williams, Sierra Vista; Allen, Bishop Gorman; Valle, Sierra Vista; Gopwani, Durango; Marretti, Gorman

Second Team

Yang, Clark; Tanpoco, Bishop Gorman; Im, Clark; Roycee Southerland, Bishop Gorman; Sidney Stevers, Bishop Gorman; Jasmine Jung, Durango

— —

All-Northeast League

First Team

Amezquita, Las Vegas; Kiani Tung, Legacy; McKenna Higbee, Legacy; Marleah Hundley, Las Vegas; Kaitlyn Horstdaniel, Las Vegas; Rochelle Maul, Rancho

Second Team

Ashley Gordillo-Aguilar, Las Vegas; Suleydi Lopez, Desert Pines; Sophia Johnson, Rancho; Rowena Beeson, Eldorado; ReeAnn Martino, Eldorado; Pamela Cruz, Desert Pines

— —

All-Northwest League

First Team

Hall, Centennial; Goldstein, Faith Lutheran; Olkowski, FAith Lutheran; Newman, Arbor View; Stevenson, Centennial; Baker, Palo Verde

Second Team

Smith, Cimarron-Memorial; Fudenberg, Centennial; Magana, Centennial; McKinney, Faith Lutheran; McCombe, Faith Lutheran; Tricia Capps, Palo Verde

— —

— —

Class 3A

All-Southern Region

First Team

Carolyn Lemon, Western; Breanne Nygaard, Pahrump Valley; Ryann Reese, Boulder City; Makalea Petrie, Pahrump Valley; Sydney Krumm, Boulder City; Jessica Pearson, Pahrump Valley

Second Team

Patricia Slaughter, Moapa Valley; Anastassia Furman, Pahrump Valley; Paige Rudd, Boulder City; Natalia Facio, Mojave; Makaela Perkins, Boulder City; Maylee Tan, Valley

Player of the Year — Carolyn Lemon, Western

Coach of the Year — Robert Hopkins, Pahrump Valley

— —

All-Sunrise League

First Team

Reese, Boulder City; Krumm, Boulder City; Slaughter, Moapa Valley; Rudd, Boulder City; Perkins, Boulder City; Riley Shuman, Boulder City

Second Team

Rebecca Rafta, Chaparral; Danielle Silverman, Chaparral; Cynthia Ponce, Virgin Valley; Checotah Rowley, Moapa Valley; Samantha King, Virgin Valley

— —

All-Sunset League

First Team

Lemon, Western; Nygaard, Pahrump Valley; Petrie, Pahrump Valley; Pearson, Pahrup Valley; Furman, Pahrump Valley; Facio, Mojave

Second Team

Tan, Valley; Alexis Norman, Pahrump Valley; Sophie Hammer, Del Sol; Madison Kirkpatrick, Del Sol; Liliana Pinto, Valley

TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
ad-high_impact_5