section-ads_high_impact_1

2018 Boys Golf Honors

Updated May 23, 2018 - 5:07 pm

Here are the 2018 boys golf honors, as selected by the coaches.

Class 4A Honors

All-Southern Nevada

First Team

Brett Sodetz, Coronado; Hazen Newman, Arbor View; Matthew Manganello, Eldorado; Benjamin Sawaia, Coronado; Aidan Goldstein, Faith Lutheran; Noah MacFawn, Foothill

Second Team

Cameron Gambini, Arbor View; Dylan Fritz, Coronado; Mitchell Abbott, Bishop Gorman; Nic Jensen, Las Vegas; Joey Dotta, Coronado; Tyler Smerz, Faith Lutheran

— —

All-Sunrise Region

First Team

Sodetz, Coronado; Manganello, Eldorado; Sawaia, Coronado; MacFawn, Foothill; Fritz, Coronado; Jensen, Las Vegas

Second Team

Dotta, Coronado; Hunter Esparza, Foothill; Jackson Parrish, Liberty; Paul Nawrocki, Rancho Dominic David, Canyon Springs; Thomas Kirchner, Silverado

Player of the Year–Brett Sodetz, Coronado

Coach of the Year–Joe Sawaia, Coronado

— —

All-Sunset Region

First Team

Newman, Arbor View; Goldstein, Faith Lutheran; Gambini, Arbor View; Abbott, Bishop Gorman; Smerz, Faith Lutheran; Michael Salerno, Palo Verde

Second Team

Cole Thompson, Centennial; Aarjav Patel, Bishop Gorman; Rashon Williams, Sierra Vista; Devin Heiman, Desert Oasis; Greg Price, Faith Lutheran; Drew Warnick, Palo Verde

Player of the Year–Hazen Newman, Arbor View

Coach of the Year–Jim Stanfill, Bishop Gorman

— —

All-Southeast League

First Team

Sodetz, Coronado; Sawaia, Coronado; MacFawn, Foothill; Fritz, Coronado; Dotta, Coronado; Esparza, Foothill

Second Team

Parrish, Liberty; Kirchner, Silverado; Sean Zakin, Foothill; Brandon Maroushek, Foothill; C.J. Martin, Coronado; Justin Opinsky, Liberty

— —

All-Northeast League

First Team

Manganello, Eldorado; Jensen, Las Vegas; Nawrocki, Rancho; David, Canyon Springs; Dillon Cassell, Rancho; Vada Williams, Rancho

Second Team

Jacob Johnson, Rancho; Franz Agustin, Valley; Jeremy Watson, Las Vegas; Hayden Yurek, Rancho; Danny Zacarias, Las Vegas; Chris Kuhlemeier, Valley

— —

All-Southwest League

First Team

Abbott, Bishop Gorman; Patel, Bishop Gorman; Williams, Sierra Vista; Heiman, Desert Oasis; Joseph Williams, Bishop Gorman; Ryan Rasmussen, Bishop Gorman

Second Team

Jody Paulson, Clark; Adonis LeBlue, Spring Valley; Harrison Stanley, Sierra Vista; Skyler Ngo, Bishop Gorman; Baylee Osborne, Bonanza; Zachary Blake, Desert Oasis

— —

All-Northwest League

First Team

Newman, Arbor View; Goldstein, Faith Lutheran; Gambini, Arbor View; Smerz, Faith Lutheran; Salerno, Palo Verde; Thompson, Centennial

Second Team

Greg Price, Faith Lutheran; Drew Warnick, Palo Verde; Samuel Baral, Faith Lutheran; Max Cooper, Palo Verde; Reece Rodriguez, Palo Verde; Nick Desrochers, Faith Lutheran

— —

— —

Class 3A Honors

All-Southern Region

First Team

Blake Schaper, Boulder City; Jared Smith, Western; Marcus Mullins, Mojave; Kyle Carducci, Boulder City; Jackson Wright, Boulder City; Michael McDougal, Pahrump Valley

Second Team

Patrick Tasanaroungrong, Western; Koby Lindberg, Pahrump Valley; Trevyn Wombaker, Pahurmp Valley; Jaron Dalton, Virgin Valley; Dustin Lnaderman, Boulder City; Kevin Phelps, Boulder City

Player of the Year–Blake Schaper, Boulder City

Coach of the Year–Andrew Schaper, Boulder City

— —

All-Sunrise League

First Team

Schaper, Boulder City; Carducci, Boulder City; Wright, Boulder City; Dalton, Virgin Valley; Landerman, Boulder City; Phelps, Boulder City

Second Team

Angel Greer, Del Sol; Patrick Brody, Chaparral; Nathan Hulet, Virgin Valley; Tyler Dunn, Sky Pointe; Anthony Cervantes, Sky Pointe; Thomas Kay, Virgin Valley

— —

All-Sunset League

First Team

Smith, Western; Mullins, Mojave; McDougal, Pahrump Valley; Tasanaroungrong, Western; Lindberg, Pahrump Valley; Wombaker, Pahrump Valley

Second Team

Craig Moore, Pahrump Valley; Kasey Dilger, Pahrump Valley; Matthew Seskin-Clarke, Desert Pines; Ian Kingsley, Pahrump Valley; Conner Robbins, Desert Pines; Rodjae Jones, Desert Pines

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
ad-high_impact_5