section-ads_high_impact_1

2017 Boys Golf Honors

Class 4A Honors

All-Southern Nevada

First Team

Matthew Manganello, Eldorado; Jack Trent, Palo Verde; Dylan Fritz, Coronado; Cameron Gambini, Arbor View; Benjamin Sawaia, Coronado; Jared Ramsay, Faith Lutheran

Second Team

Mitchell Abbott , Bishop Gorman; Jacob Sherwood, Centennial; Michael Salerno, Palo Verde; Charlie Magruder, Faith Lutheran; Joseph Williams, Bishop Gorman; Cole Wilczek, Palo Verde

— —

All-Sunrise Region

First Team

Manganello, Eldorado; Fritz, Coronado; Sawaia, Coronado; Ty Klabacka, Green Valley; Brett Sodetz, Coronado; Noah MacFawn, Foothill

Second Team

Jordan Hughett, Foothill; Joey Dotta, Coronado; Dominic David, Canyon Springs; Patrick Dao, Liberty; Franz Agustin, Valley; Justin Opinsky, Liberty

Player of the Year–Matthew Manganello, Eldorado

Coach of the Year–Joe Sawaia, Coronado

— —

All-Sunset Region

First Team

Trent, Palo Verde; Gambini, Arbor View; Ramsay, Faith Lutheran; Abbott, Bishop Gorman; Sherwood, Centennial; Salerno, Palo Verde

Second Team

Magruder, Faith Lutheran; Williams, Bishop Gorman; Wilczek, Palo Verde; Mitchell Stark, Shadow Ridge; Ryan Handley, Spring Valley; Arpepanya Phonsavanth, Clark

Player of the Year–Jack Trent, Palo Verde

Coach of the Year–Todd Steffenhagen, Palo Verde

— —

All-Southeast League

First Team

Fritz, Coronado; Sawaia, Coronado; Klabacka, Green Valley; Sodetz, Coronado; MacFawn, Foothill; Hughett, Foothill

Second Team

Dotta, Coronado; Dao, Liberty; Opinsky, Liberty; Logan Bleazard, Coronado; Alex Friday, Foothill; Brandon Maroushek, Foothill

— —

All-Northeast League

First Team

Manganello, Eldorado; Dominic David, Canyon Springs; Franz Agustin, Valley; Dillon Cassell, Rancho; Allen Frischmann, Canyon Springs; Weston Boyer, Las Vegas

Second Team

Danny Zacarias, Las Vegas; Vada Williams, Rancho; Trevor Christensen, Las Vegas; Edwin Gutierrez, Canyon Springs; Elijah Wion, Valley; Andres Abrego, Canyon Springs

— —

All-Southwest League

First Team

Abbott, Bishop Gorman; Williams, Bishop Gorman; Handley, Spring Valley; Phonsavanth, Clark; Morgan Cooper, Desert Oasis; Devin Heiman, Desert Oasis

Second Team

Reese Vertress, Durango; Harrison Stanley, Sierra Vista; Ryan Gray, Bishop Gorman; Zachary Blake, Desert Oasis; Austin Coate, Spring Valley; Ryan Rasmussen, Bishop Gorman

— —

All-Northwest League

First Team

Trent, Palo Verde; Gambini, Arbor View; Ramsay, Faith Lutheran; Sherwood, Centennial; Salerno, Palo Verde; Magruder, Faith Lutheran

Second Team

Wilczek, Palo Verde; Stark, Shadow Ridge; Jett Isoda, Palo Verde; Hazen Newman, Arbor View; Dillon Gault, Centennial; Tyler Smerz, Faith Lutheran

— —

— —

Class 3A Honors

All-Southern Region

First Team

Austen Ancell, Pahrump Valley; Kyler Atkinson, Boulder City; Hogan Fowles, Virgin Valley; Jared Smith, Western; Cade Neilson, Boulder City; Jackson Wright, Boulder City

Second Team

Marcus Mullins, Mojave; Samu Jancuk, Boulder City; Kevin Phelps, Boulder City; Koby Lindberg, Pahrump Valley; Craig Moore, Pahrump Valley; Michael McDougall, Pahrump Valley

Player of the Year–Austin Ancell, Pahrump Valley

Coach of the Year–Andrew Schaper, Boulder City

— —

All-Sunrise League

First Team

Atkinson, Boulder City; Fowles, Virgin Valley; Neilson, Boulder City; Wright, Boulder City; Jancuk, Boulder City; Phelps, Boulder City

Second Team

Nathan Hulet, Virgin Valley; Brayden Johnson, Virgin Valley; Josue Marin, Chaparral; Adrian Garcia, Chaparral; Daniel McDonald, Tech; Dustin Landerman, Boulder City

— —

All-Sunset League

First Team

Ancell; Pahrump Valley; Smith, Western; Mullins, Mojave; Lindberg, Pahrump Valley; Moore, Pahrump Valley; McDougall, Pahrump Valley

Second Team

Case Murphy, Pahrump Valley; Matthew Seskin-Clarke, Desert Pines; Patrick Tasanaroungrong, Western; Sahir Sanchez, Mojave; Riley Sutton, Pahrump Valley; Siale Ngaue, Desert Pines

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
high_impact_5