section-ads_high_impact_1

Post-Christmas Tournament Schedules

Las Vegas Prep Championship (boys)
At Las Vegas High and Valley
Pools
A — Clark, Desert Pines, Foothill, Palos Verdes (Calif.)
B — Carson, Chaparral, Hazard (Ky.), Liberty
C — CedarBridge (Bermuda), Legacy, Spring Creek, Western
D — Las Vegas, Rio Rico (Ariz.), St. John Bosco (Calif.), Foothill JV
E — Del Sol, Desert Vista (Ariz.), Eldorado, Las Vegas JV
F — Banning (Calif.), Durango, Sunrise Mountain, Valley JV
G — Bonanza, Santee (Calif.), Valley, Woodbridge (Calif.)
Monday, Dec. 27
At Las Vegas High
Foothill 59, Clark 42
Palos Verdes 69, Desert Pines 40
Liberty 66, Hazard 59
Chaparral 51, Carson 43
Western 75, Spring Creek 40
Legacy 75, CedarBridge 33
Las Vegas 75, Rio Rico 63
St. John Bosco wins by forfeit
At Valley
Desert Vista 55, Del Sol 33
Eldorado 74, Las Vegas JV 31
Sunrise Mountain 73, Banning 61
Durango 66, Valley JV 51
Valley 93, Santee 54
Woodbridge 50, Bonanza 45
Tuesday, Dec. 28
At Las Vegas High
Foothill 74, Desert Pines 58
Clark 56, Palos Verdes 53
Hazard 59, Carson 50
Liberty 40, Chaparral 30
Western 78, CedarBridge 38
Legacy 71, Spring Creek 50
Las Vegas 75, Foothill JV 45
St. John Bosco 67, Rio Rico 47
Foothill 67, Palos Verdes 60
Clark 59, Desert Pines 52, OT
Chaparral 42, Hazard 40
Liberty 38, Carson 36
Western 77, Legacy 74
Spring Creek 54, CedarBridge 46
Las Vegas 74, St. John Bosco 64
Rio Rico 61, Foothill JV 59
At Valley
Desert Vista 94, Las Vegas JV 41
Del Sol 60, Eldorado 51
Durango 74, Sunrise Mountain 62
Valley JV 73, Banning 66
Valley 92, Bonanza 56
Woodbridge 64, Santee 45
Desert Vista 75, Eldorado 66
Del Sol 62, Las Vegas JV 39
Valley JV 61, Sunrise Mountain 60
Durango 60, Banning 40
Valley 78, Woodbridge 50
Bonanza 73, Santee 68
Wednesday, Dec. 29
(Pool champions assigned to Platinum Division, second-place teams to Gold Division, third-place teams to Silver Division, and fourth-place teams to Bronze Division.
Teams will be positioned on each bracket by random draw.)
At Las Vegas High
Platinum 1 — Western 79, Valley 76, OT
Gold 1 — Chaparral 56, Legacy 36
Platinum 2 — Foothill 72, Durango 69
Gold 2 — Clark 56, Valley JV 34
Platinum 3 — Desert Vista 66, Las Vegas 58
Gold 3 — Woodbridge 44, Del Sol 42
Platinum 4 — Liberty 62, Western 57
Gold 4 — St. John Bosco 51, Chaparral 39
Platinum 5 — Desert Vista 59, Foothill 33
Gold 5 — Woodbridge 51, Clark 35
At Valley
Silver 1 — Bonanza 76, Sunrise Mountain 57
Bronze 1 — Santee 70, Carson 55
Silver 2 — Hazard 70, Palos Verdes 49
Bronze 2 — Desert Pines 52, CedarBridge 32
Silver 3 — Eldorado 100, Rio Rico 41
Bronze 3 — Banning 44, Las Vegas JV 43
Silver 4 — Bonanza 82, Spring Creek 60
Bronze 4 — Santee 58, Foothill JV 54
Silver 5 — Eldorado 62, Hazard 61
Bronze 5 — Desert Pines 69, Banning 60
Thursday, Dec. 30
At Las Vegas High
Bronze championship, Desert Pines 65, Santee 33
Silver championship, Eldorado 70, Bonanza 59
Gold championship, St. John Bosco 69, Woodbridge 43
Platinum championship, Desert Vista 45, Liberty 42
Las Vegas Holiday Classic (girls)
At Centennial
Divisions
Donner — Arbor View, Galena, Schurr (Calif.), Spring Creek, View Park Prep (Calif.)
Rudolph — Carson, Highland (Ariz.), Mojave, Valley, West Torrance (Calif.)
Comet — Coronado, Dobson (Ariz.), Elko, Fairfax (Calif.), Granite Hills (Calif.)
Blitzen — Centennial, Dimond (Alaska), Douglas, Santa Fe (Calif.), Venice (Calif.)
Tuesday, Dec. 28
Schurr 52, Arbor View 36
Valley 66, Mojave 55
Dobson 68, Coronado 52
Santa Fe 51, Venice 29
Galena 63, Spring Creek 35
Highland 55, Carson 25
Fairfax 43, Granite Hills 36
Centennial 62, Dimond 34
View Park Prep 57, Arbor View 35
Valley 45, West Torrance 40
Coronado 43, Elko 31
Santa Fe 35, Douglas 30
Galena 47, Schurr 42
Highland 81, Mojave 53
Fairfax 49, Dobson 48
Centennial 92, Venice 19
View Park Prep 52, Spring Creek 39
West Torrance 48, Carson 36
Granite Hills 53, Elko 26
Dimond 67, Douglas 26
Wednesday, Dec. 29
Galena 49, Arbor View 13
Highland 50, Valley 31
Fairfax 51, Coronado 34
Centennial 62, Santa Fe 44
Schurr 44, Spring Creek 39
Carson 44, Mojave 36
Dobson 59, Granite Hills 48
Dimond 65, Venice 34
View Park Prep 52, Galena 45
Highland 65, West Torrance 43
Fairfax 40, Elko 32
Centennial 73, Douglas 22
Spring Creek 40, Arbor View 25
Carson 41, Valley 36, OT
Granite Hills 51, Coronado 41
Dimond 67, Santa Fe 45
View Park Prep 69, Schurr 52
West Torrance 67, Mojave 47
Dobson 60, Elko 30
Douglas 33, Venice 28
Thursday, Dec. 30
(Pool champions advance to semifinals. All other teams play one random-draw game.)
Semifinal 1, Highland 56, View Park Prep 50
Semifinal 2, Centennial 57, Fairfax 56
Championship, Centennial 65, Highland 47
Random-draw games
West Torrance 51, Spring Creek 38
Elko 47, Venice 26
Mojave 63, Douglas 48
Carson 38, Arbor View 24
Galena 49, Coronado 30
Dimond 65, Dobson 57
Granite Hills 44, Santa Fe 29
Valley 43, Schurr 36

Vegas Invitational (boys)

At Mountain View
Teams — Adelson School, Agassi Prep, Aussie Travelers, Beatty, Buckley (Calif.), Calvary Chapel, Desert Christian (Calif.), Lake Mead, The Meadows, Mountain View, Needles, Pahranagat Valley, River Valley (Ariz.), Santana (Calif.), Spring Mountain, St. Joseph (Calif.), Tech, White Pine
Monday, Dec. 27
Game 1 — Lake Mead 73, Adelson School 51
Game 2 — Calvary Chapel 36, Spring Mountain 31
Game 3 — Pahranagat Valley 55, Aussie Travelers 44
Game 4 — Agassi Prep 70, Beatty 63
Game 5 — Santana 76, River Valley 42
Game 6 — Buckley 67, Needles 58
Game 7 — Tech 53, White Pine 46
Game 8 — St. Joseph 88, The Meadows 55
Game 9 — Mountain View 67, Desert Christian 62
Tuesday, Dec. 28
Game 10 — Adelson School 54, Spring Mountain 48
Game 11 — Lake Mead 57, Calvary Chapel 46
Game 12 — Needles 68, Aussie Travelers 49
Game 13 — Beatty 52, White Pine 49
Game 14 — Desert Christian 71, The Meadows 69, OT
Game 15 — Santana 67, Lake Mead 34
Game 16 — Pahranagat Valley 55, Buckley 50
Game 17 — Agassi Prep 56, Tech 47
Game 18 — St. Joseph 79, Mountain View 62
Wednesday, Dec. 29
Game 19 — Aussie Travelers 38, Spring Mountain 29
Game 20 — The Meadows 62, White Pine 51
Game 21 — River Valley 64, Adelson School 35
Game 22 — Desert Christian 70, Beatty 55
Game 23 — Buckley 92, Calvary Chapel 35
Game 24 — Mountain View 67, Tech 64
Game 25 — Needles 66,  River Valley 48
Game 26 — Pahranagat Valley 54, Santana 42
Game 27 — St. Joseph 97, Agassi Prep 71
Thursday, Dec. 30
Game 28 — White Pine 56, Spring Mountain 33
Game 29 — Lake Mead 54, River Valley 40
Game 30 — Beatty 71, Adelson School 53
Game 31 — The Meadows 67, Aussie Travelers 43
Game 32 — Tech 70, Calvary Chapel 43
Game 33 — Buckley 79, Mountain View 75
Game 34 — Needles 61, Desert Christian 58
Third-place — Santana 57, Agassi Prep 54
Championship — St. Joseph 62, Pahranagat Valley 52

section-ads_high_impact_4
high_impact_5