section-ads_high_impact_1

2016-17 Girls Basketball Honors

(Honors selected by coaches)

Class 4A Honors

All-Northeast League

First Team

Sam Pochop, Rancho; Lea Williams, Rancho; Teconna Dyer, Las Vegas; Yemiyah Morris, Canyon Springs; Dayonna Maddox, Canyon Springs

Second Team

Jasmine Perez, Las Vegas; Kiana Parkes, Eldorado; D’Licya Feaster, Canyon Springs; Aleza Bell, Canyon Springs; Alesse Hall, Rancho

co-Players of the Year–Kyndal Ricks, Rancho and Armonnie Byrd, Las Vegas

Coach of the Year–LaShondra Rayford, Las Vegas

— —

All-Northwest League

First Team

Justice Ethridge, Centennial; Melanie Isbell, Centennial; Jayden Eggleston, Centennial; Pam Wilmore, Centennial; Eboni Walker, Centennial; Bryanna Neagle, Faith Lutheran

Second Team

Madison Bocobo, Faith Lutheran; Aja Phoumiphat, Centennial; Taeha Pankey, Legacy; Kalli Hosier, Arbor View; Autumn Westmoreland, Arbor View; Lauryn Calo, Shadow Ridge

Player of the Year–Samantha Thomas, Centennial

Coach of the Year–Jennifer Karner, Faith Lutheran

— —

All-Southeast League

First Team

Rae Burrell, Foothill; Trinity Betoney, Foothill; Kaily Kaimikaua, Liberty; Celine Quintino, Liberty; Brooke Haney, Green Valley; Haley Tyrell, Coronado

Second Team

London Pavlica, Liberty; Amanda Pemberton, Liberty; Kylie Vint, Foothill; Payton Caci, Coronado; Samara Miller, Green Valley; Lauren Powell, Basic

Player of the Year–Dre’una Edwards, Liberty

Coach of the Year–Chad Kapanui, Liberty

— —

All-Southwest League

First Team

Skylar Jackson, Bishop Gorman; Georgia Ohiaeri, Bishop Gorman; Kayla Harris, Spring Valley; Shania Harper, Sierra Vista; Dajaah Lightfoot, Desert Oasis; Ashlynn Sharp, Desert Oasis

Second Team

Samantha Coleman, Bishop Gorman; Analiyah Matthews, Durango; Mikala Kirby, Desert Oasis; Sierra Mich’l, Desert Oasis; Lynnae Wilds, Spring Valley; Iymoni Burrell, Sierra Vista

Player of the Year–Essence Booker, Spring Valley

Coach of the Year–Laurie Evans-Gygax, Desert Oasis

— —

Class 3A Honors

All-State

First Team

Leilani Otuafi, Churchill County; Sydney Connors, Lowry; Alicia Marin, Elko; Bernice Fiso, Virgin Valley; Kinlee Marshall, Moapa Valley; Ejanae Coopwood, Cheyenne; Briana Todd, Virgin Valley

Second Team

Alyssa Kuskie, Lowry; Hailee Edgar, Fernley; Faith Cornmesser, Churchill County; Caitlyn Welch, Churchill County; Emma Barnum, Virgin Valley; Matilda Thompson, Moapa Valley; Starr Hawkins, Cheyenne

Coach of the Year–Anne Smith, Churchill County

— —

All-Southern Region

First Team

See’Airrah Evans-Collins, Desert Pines; Fiso, Virgin Valley; E. Barnum, Virgin Valley; Thompson, Moapa Valley; Marshall, Moapa Valley; Hawkins, Cheyenne

Second Team

Adrianna Jones, Western; Da’Vione Lomax, Cheyenne; Bethany Calvert, Pahrump Valley; Kiara Lemon, Mojave; Lainey Cornwall, Moapa Valley; Heaven Heacock, Desert Pines; Tayler Muwwakkil, Tech

co-Most Valuable Players–Ejanae Coopwood, Cheyenne and Briana Todd, Virgin Valley

Coach of the Year–Stuart Humes, Moapa Valley

— —

All-Sunrise League

First Team

Fiso, Virgin Valley; E. Barnum, Virgin Valley; Thompson, Moapa Valley; Marshall, Moapa Valley; Cornwall, Moapa Valley; Muwwakkil, Tech

Second Team

Patrice Thomas, Tech; Julia Worrall, Boulder City; Keely Alexander, Boulder City; Madison Manns, Boulder City; Taylor Barnum, Virgin Valley; Kaitlyn Anderson, Moapa Valley

Most Valuable Player–Briana Todd, Virgin Valley

Coach of the Year–Chimane Creer, Virgin Valley

— —

All-Sunset League

First Team

Jones, Western; Calvert, Pahrump Valley; Hawkins, Cheyenne; Lomax, Cheyenne; Heacock, Desert Pines; Lemon, Mojave

Second Team

Emani White, Sunrise Mountain; Alaexiah Moore, Cheyenne; Marisha Harden, Cheyenne; Jill Smith, Pahrump Valley; Millani Johnson, Western; Destiny Weathers, Desert Pines; Isabelle Meza, Pahrump Valley

co-Most Valuable Players–See’Airrah Evans-Collins, Desert Pines and Ejanae Coopwood, Cheyenne

Coach of the Year–Daniel Guy, Cheyenne

— —

Class 2A Honors

All-Southern League

First Team

Tayah De’Bouck, Mountain View; Paige Murch, Needles; Brenna Chavez, Needles; Jayne Antone, Needles; Malia Lee, Calvary Chapel; Krystal Jackson, Lincoln County; Destiny Rover, Agassi Prep; Theresa Chapa, Laughlin

Second Team

Preslee Murch, Needles; Marcella Peak, The Meadows; Raylene Thomas, Agassi Prep; Denise Parker, Agassi Prep; Amanda Miller, Laughlin; Brynlee Wadsworth, Lincoln County; Sadie Soderborog, Lincoln County; Kailey Kelly, Lincoln County

Player of the Year–Sharmayne Finley; Agassi Prep

Coach of the Year–Manuel Calderon, Needles

— —

Class 1A

All-Southern League

First Team

Hannah Swafford, Round Mountain; Tia Sample, Round Mountain; Madalyn Taylor, Pahranagat Valley; Alyson Egbert, Pahranagat Valley; Shayla Leavitt, Pahranagat Valley; Alexia Gil, Beatty; Karina Villanueva, Beatty; Jailene Hernandez, Beaver Dam

Second Team

Ariana Marich, Round Mountain; Brianne Davis, Round Mountain; Allyse Frehner, Pahranagat Valley; Taliyah Wilson, Word of Life; Claudia Granados, Beatty; Chyanne Dahlberg, Beaver Dam; Danielle Garlick, Beaver Dam; Rebecca Mancha, Tonopah; Lauren Klapper, Tonopah

co-Most Valuable Players–Alyssa Hanks, Round Mountain; Karley Whipple, Pahranagat Valley

Coach of the Year–Amy Huntsman, Pahranagat Valley

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
high_impact_5