section-ads_high_impact_1

Pre-Christmas tournament schedules and results

Amare Stoudemire Each 1 Teach 1 National Invitational (boys)
At Durango (*-game is at Sawyer Gym)
Amare Stoudemire Bracket
Saturday, Dec. 19
Game A: Dorsey (Calif.) 75, Basic 50
Game B: Canyon Springs 61, Carson (Calif.) 49
Game C: Mesquite (Ariz.). 96, Lynwood (Calif.) 92
Game D: Valley 59, Ridgewood (Ill.) 53
Game E: Denver East (Colo.) 81, Centennial 51
Game F: Leflore (Ala.) 64, Rancho 61
Game G: Palo Verde 62, Francis Parker (Calif.) 36
Game H: Silverado 70, Douglas 64
 
Monday, Dec. 21
Game I: Douglas d. Ridgewood
Game J: Centennial 66, Carson 41
Game K: Lynwood 73, Rancho 62
Game L: Francis Parker 68, Basic 61, OT
Game M: Valley 74, Silverado 60
Game N: Denver East  57, Canyon Springs 55, OT
Game O: Mesquite 66, Leflore 62
Game P: Palo Verde 75, Dorsey 59
 
Tuesday, Dec. 22
Game Q: Rancho 72, Basic 48
Game R: Francis Parker 74, Lynwood 50
Game S: Ridgewood 59, Carson 42
Game T: Centennial 64, Douglas 60
Game U: Leflore 69, Dorsey 55
Game V: Mesquite 79, Palo Verde 69
Game W: Canyon Springs 65, Silverado 46
Game X: Valley 58, Denver East 41
 
Wednesday, Dec. 23
* Game Y: Carson 51, Basic 47
Game Z: Lynwood 80, Ridgewood 77
Game AA: Centennial 49, Francis Parker 47
* Game BB: Rancho 74, Douglas 64
Game CC: Denver East 71, Palo Verde 58
Game DD: Canyon Springs 64, Leflore 59.
* Game EE: Silverado 63, Durango JV 46
CHAMPIONSHIP: Mesquite 67, Valley 64
Each One Teach One Bracket
Saturday, Dec. 19
Game 1: Georgetown Prep (Md.) 70, Shadow Ridge 52
Game 2: Las Vegas 66, Inglewood (Calif.) 64
Game 3: Chaparral 58, Banning (Calif.) 38
Game 4: Cheyenne 86, Northwood (La.) 54
Game 5: Liberty 69, McQueen 56
Game 6: Fairfax (Calif.) 72, Mojave 28
Game 7: Pacific Hills (Calif.) 66, Green Valley 51
Game 8: Durango 53, Cedarbridge Academy (Bermuda) 22
 
Monday, Dec. 21
Game 9: Banning d. Cedarbridge
Game 10: Mojave 60, McQueen 45
Game 11: Inglewood 54, Shadow Ridge 46
Game 12: Green Valley 67, Northwood 62
Game 13: Durango 68, Chaparral 59
Game 14: Fairfax 80, Liberty 54
Game 15: Georgetown Prep 78, Las Vegas 63
Game 16: Cheyenne 73, Pacific Hills 57
 
Tuesday, Dec. 22
Game 17: Shadow Ridge 73, Northwood 68
Game 18: Inglewood 66, Green Valley 56
Game 19: McQueen 54, Cedarbridge 50
Game 20: Banning 64, Mojave 56
Game 21: Las Vegas 74, Pacific Hills 64
Game 22: Georgetown Prep 68, Cheyenne 62
Game 23: Liberty 59, Chaparral 43
Game 24: Fairfax 53, Durango 50
 
Wednesday, Dec. 23
* Game 25: Northwood 63, Cedarbridge 46
Game 26: Green Valley 63, Mojave 26
Game 27: Inglewood 70, Banning 34
Game 28: Pacific Hills 58, Chaparral 35
* Game 29: Shadow Ridge 58, McQueen 50
Game 30: Durango 51, Cheyenne 44
Game 31: Las Vegas 79, Liberty 75
CHAMPIONSHIP: Fairfax 52, Georgetown Prep 46
 
 
Basic Lady Wolves Holiday Tournament (girls)
At Basic
Monday, Dec. 21
Game 1: Clark 48, Steveston-London (Canada) 42
Game 2: Foothill 61, Cheyenne 37
Game 3: Desert Oasis 32, Rancho 30
Game 4: Basic 46, Virgin Valley 31
Game 5: Las Vegas 45, Faith Lutheran 40
Game 6: Marina (Calif.) 60, Tech 37
Game 7: Yosemite (Calif.) 64, Cimarron-Memorial 30
Game 8: Desert Pines 53, Boulder City 33
Tuesday, Dec. 22
Game 9: Cheyenne 53, Steveston-London 28
Game 10: Rancho 35, Virgin Valley 30
Game 11: Foothill 52, Clark 16
Game 12: Basic 55, Desert Oasis 46.
Game 13: Faith Lutheran 53, Tech 44
Game 14: Boulder City 66, Cimarron 47
Game 15: Marina 43, Las Vegas 19
Game 16: Yosemite 73, Desert Pines 50
Game 17: Tech 63, Steveston-London 41
Game 18: Virgin Valley 53, Cimarron 46
Game 19: Las Vegas 53, Clark 27
Game 20: Desert Pines 65, Desert Oasis 45
Game 21: Cheyenne 42, Rancho 25
Game 22: Boulder City 56, Faith Lutheran 52
Game 23: Basic 37, Foothill 28
Game 24: Yosemite 53, Marina 42
Wednesday, Dec. 23
Game 25: Steveston-London 46, Cimarron 36
Game 26: Tech 60, Virgin Valley 39
Game 27: Desert Oasis 32, Clark 24
Game 28: Desert Pines 63, Las Vegas 55
Game 29: Faith Lutheran 36, Rancho 33
Game 30: Marina 36, Foothill 33
Game 31: Cheyenne 64, Boulder City 49
CHAMPIONSHIP: Yosemite 57, Basic 42
 
Vegas Invitational (girls)
At Mountain View
Monday, Dec. 21
Sunrise Mountain 47, Agassi Prep 39
Bonanza 54, Moapa Valley 45
Pahranagat Valley 66, Agassi Prep 43
Needles 57, Orestimba (Calif.) 37
Western 41, Moapa Valley 39
River Valley (Ariz.) 47, Sunrise Mountain 14
Needles 81, Fairmont Prep (Calif.) 22
River Valley 47, Mountain View 38
Tuesday, Dec. 22
Orestimba 41, Western 36, OT
Bonanza 61, Agassi Prep 40
Needles 73, Pahranagat Valley 37
Sunrise Mountain 45,  Fairmont Prep 29
Orestimba 41, Moapa Valley 34
Western 45, Pahranagat Valley 42
River Valley 56, Fairmont Prep 18
Bonanza 64, Mountain View 38
Wednesday, Dec. 23
Mountain View 46, Sunrise Mountain 28
Agassi Prep 47, Fairmont Prep 33
Pahranagat 41, Orestimba 36, OT
Moapa Valley 38, Mountain View 20
Western 41, River Valley 27
CHAMPIONSHIP: Needles 67, Bonanza 57
 
 
Bishop Gorman Holiday Tournament (Boys)
Wednesday, Dec. 16
At Bishop Gorman
Foothill 51, Urspring (Germany) 39
Hoover (Calif.) 84, Impact Academy 78
Thursday, Dec. 17
At Bishop Gorman
Gold 1: Foothill 84,. Richwood (La.) 73
Gold 2: Christian Life (Texas) 71, Timpview (Utah) 59
Gold 4: Hoover (Calif.) 68, Threatt Academy 1 (Australia) 60
Gold 5: Torrance North (Calif.) 103, Melbourne 1 (Australia) 101
Gold 6: Bishop Gorman 87, Cathedral Prep (Pa.) 51
Gold 7: Clovis East (Calif.) 79, Urspring (Germany) 58
Gold 3: Bishop McNamara (Md.) 70, Bishop Manogue 55
Gold 8: La Verne Lutheran (Calif.) 78, Thunder Ridge (Colo.) 32
Silver 1: Silverado 63, Layton Christian (Utah) 61
Silver 4: Bishop Gorman JV 60, Melbourne 2 (Australia) 55
Silver 2: Granite Hills (Calif.) 70, Galena 68
Silver 3: Spring Valley 68, Dixie (Utah) 63, OT
At Faith Lutheran
Silver 5: Mullen (Colo.) 64, Impact Academy 60
Silver 7: Valhalla (Calif.) 62, Threatt Academy 2 (Australia) 27
Silver 6: Faith Lutheran 70, Mt. Miguel (Calif.) 57
Silver 8: Desert Pines 71, Servite (Calif.) 62, OT
Friday, Dec. 18
At Bishop Gorman
Gold 9: Timpview 82, Richwood 70
Gold 10: Christian Life 82, Foothill 70
Gold 11: Bishop Manogue 89, Threatt Academy 1  60
Gold 12: Bishop McNamara 45, Hoover 42
Gold 13: Cathedral Prep 69, Melbourne 1  59
Gold 14: Bishop Gorman 109, Torrance North 69
Gold 15: Urspring 50, Thunder Ridge 36
Gold 16: La Verne Lutheran 79, Clovis East 76
Gold 17: Richwood 58, Threatt Academy 1  49
Gold 18: Bishop Manogue 71, Timpview 59
Gold 19: Hoover 69, Foothill 68
Gold 21: Thunder Ridge 75, Melbourne 1   61
Gold 20: Urspring d. Cathedral Prep
Gold 22: Bishop McNamara 60, Christian Life 59
Gold 23: Torrance North d. Clovis East
Gold 24: Bishop Gorman 74, La Verne Lutheran 66
At Faith Lutheran
Silver 9: Layton Christian 49, Galena 46
Silver 10: Granite Hills 74, Silverado 71, OT
Silver 11: Dixie 49, Galena 33
Silver 12: Spring Valley 89, Melbourne 2  62
Silver 13: Impact Academy 84, Mt. Miguel 67
Silver 14: Faith Lutheran 58, Mullen 56
Silver 15: Servite 97, Threatt Academy 2  44
Silver 16: Desert Pines 58, Valhalla 52
Saturday, Dec. 19
At Bishop Gorman
Silver 17: Richwood 76, Galena 61
Silver 18: Dixie 47, Layton Christian 44
Silver 20: Impact Academy 87, Servite 84
Silver 21: Threatt Academy 2  83, Mt. Miguel 43
Silver 22: Spring Valley 85, Granite Hills 74
Gold 27: Timpview 59, Cathedral Prep, 47
Silver 24: Faith Lutheran 76, Desert Pines 50
Gold 28: Torrance North 97, Foothill 96
Gold 29: Clovis East 71, Hoover 68
Silver 25: Mount Miguel 74, Servite 59
Gold 31: Christian Life 84, La Verne Lutheran 61
Silver 27: Servite 79, Layton Christian 63
SILVER CHAMPIONSHIP: Faith Lutheran 51, Spring Valley 50
Silver 28: Valhalla 68, Melbourne 2 58
GOLD CHAMPIONSHIP: Bishop Gorman 61, Bishop McNamara 54
Silver 30: Impact Academy 74, Dixie 64
At Faith Lutheran
Silver 19: Silverado 72, Melbourne 2 52
Silver 23: Mullen 59, Valhalla 50
Gold 25: Melbourne 1  86, Threatt Academy 1   59
Gold 26: Richwood 67, Thunder Ridge 64
Silver 26: Galena 64, Threatt Academy 2 42
Silver 29: Silverado 80, Mullen 61
Silver 31: Granite Hills 77, Desert Pines 69
Gold 30: Bishop Manogue 70, Urspring 59
 
 
Rock Holiday Classic (boys and girls)
At Henderson International
BOYS
Friday, Dec. 18
Game 1: Lake Mead 79, Trinity 47
Game 2: Beatty 66, Word of Life Academy 29
Game 3: Windermere Prep (Fla.) 68, Lake Mead JV 29
Game 4: Henderson International 62, Indian Springs 29
 
Saturday, Dec. 19
Game 7: Trinity 63, Word of Life Academy 3
Game 8: Lake Mead JV 52, Indian Springs 23
Game 6: Windermere Prep 65, Henderson International 40
Game 5: Lake Mead 62, Beatty 18
 
Monday, Dec. 21
Seventh place: Word of Life Academy 38, Indian Springs 34
Fifth place: Trinity 61, Lake Mead JV 27
Third place: Beatty 52, Henderson International 40
CHAMPIONSHIP: Lake Mead 94, Windermere Prep 64
GIRLS
Friday, Dec. 18
Game 1: Lake Mead 58, Calvary Chapel 37
Game 3: Beatty 32, Trinity 15
Game 2: Liberty JV 32, Calvary Christian (Calif.) 29
Game 4: Henderson International 34, Indian Springs 20
 
Saturday, Dec. 19
Game 7: Calvary Christian 32, Calvary Chapel 25
Game 8: Trinity 34, Indian Springs 26
Game 6: Beatty 29, Henderson International 19
Game 5: Lake Mead 62, Liberty JV 45
 
Monday, Dec. 21
Seventh place: Calvary Chapel 46, Indian Springs 42, OT
Fifth place: Calvary Christian 41, Trinity 16
Third place: Henderson International 32, Liberty JV 21
CHAMPIONSHIP: Lake Mead 42, Beatty 28
 
Sierra Vista Invitational (boys and girls)
At Sierra Vista
BOYS
Pool A: Cimarron-Memorial, Clark, Coronado, Del Sol
Pool B: Arbor View, Gleneagle (Canada), Sierra Vista, Tech
Saturday, Dec. 19
Coronado 82, Del Sol 66
Cimarron 71, Clark 56
Sierra Vista 67, Arbor View 59
Gleneagle 51, Tech 50
Cimarron 81, Del Sol 56
Coronado 106, Clark 99, 2OT
Sierra Vista 71, Gleneagle 44
Arbor View 77, Tech 65
 
Monday, Dec. 21
Cimarron 83, Coronado 62
Del Sol 69, Clark 58
Sierra Vista 64, Tech 40
Arbor View 72, Gleneagle 42
(Single-elimination bracket play)
Game 1: Cimarron 98, Tech 54
Game 2: Coronado 68, Gleneagle 60
Game 3: Clark 66, Sierra Vista 63
Game 4: Arbor View 63, Del Sol 56
 
Tuesday, Dec. 22
Game 5: Cimarron 67, Arbor View 64, OT
Game 6: Coronado 76, Clark 63
CHAMPIONSHIP: Coronado 81, Cimarron 60
GIRLS
Pool A: Arbor View, Chaparral, Durango, Sylmar (Calif.)
Pool B: Canyon Springs, Del Sol, Gleneagle (Canada), Sierra Vista
Saturday, Dec. 19
Sierra Vista 53, Gleneagle 16
Canyon Springs 41, Del Sol 14
Sylmar 38, Durango 28
Arbor View 51, Chaparral 37
Sierra Vista 61, Del Sol 41
Canyon Springs 51, Gleneagle 14
Durango 37, Arbor View 36, OT
Sylmar 63, Chaparral 29
 
Monday, Dec. 21
Sierra Vista 56, Canyon Springs 51
Del Sol 57, Gleneagle 25
Sylmar 50, Arbor View 48
Durango 35, Chaparral 31
(Single-elimination bracket play)
Game 1: Sylmar 57, Gleneagle 23
Game 2: Durango 35, Del Sol 24
Game 3: Sierra Vista 51, Chaparral 28
Game 4: Canyon Springs 70, Arbor View 43
 
Tuesday, Dec. 22
Game 5: Sierra Vista 53, Durango 32
Game 6: Canyon Springs 51, Sylmar 49
CHAMPIONSHIP: Sierra Vista 71, Canyon Springs 66, OT
 


TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
ad-high_impact_5