section-ads_high_impact_1

2017 Tarkanian Classic Schedule/Results

Updated December 24, 2017 - 12:30 am

Tarkanian Classic

Boys

Platinum Division

Teams: Bingham (Utah), Bishop Gorman, Centennial-Corona (Calif.), Chino Hills (Calif.), Clark, George Washington (Colo.), Morgan Park (Ill.), Overland (Colo.), Pasadena (Calif.), Putnam City North (Okla.), Post Falls (Idaho), Rancho Christian (Calif.), Salesian (Calif.), Westbury Christian (Texas), Westchester (Calif.), Wilson (D.C.)

Wednesday, Dec. 20

At Orleans Arena

Platinum 1 — Putnam City North 66, Bingham 62

Platinum 7 — Post Falls 60, Rancho Christian 54

Platinum 6 — Centennial 73, Wilson 57

Platinum 4 — Clark 50, Pasadena 47

Platinum 5 — Bishop Gorman 69, Overland 63

Platinum 2 — Chino Hills 66, George Washington 64

Platinum 3 — Westchester 52, Westbury Christian 37

Platinum 8 — Salesian 72, Morgan Park 65

Thursday, Dec. 21

At Bishop Gorman

Platinum 13 — Overland 75, Wilson 60

Platinum 9 — George Washington 59, Bingham 54

Platinum 15 — Rancho Christian 50, Morgan Park 44

Platinum 11 — Pasadena 65, Westbury Christian 53

Platinum 10 — Putnam City North 54, Chino Hills 49

Platinum 12 — Clark 44, Westchester 36

Platinum 14 — Bishop Gorman 83, Centennial 69

Platinum 16 — Salesian 74, Post Falls 61

Friday, Dec. 22

At Bishop Gorman

Platinum 17 — Bingham 63, Westbury Christian 51

Platinum 20 — Rancho Christian 62, Overland 59

Platinum 21 — Westchester 73, Chino Hills 69

Platinum 18 — Pasadena 67, George Washington 55

Platinum 19 — Morgan Park 107, Wilson 80

Platinum 23 — Centennial 78, Post Falls 66

Platinum 22 — Clark 57, Putnam City North 49

Platinum 24 — Bishop Gorman 69, Salesian 63

Saturday, Dec. 23

At Faith Lutheran

Platinum 25 — Wilson 68, Westbury Christian 53

At Bishop Gorman

Platinum 30 — Rancho Christian 58, Pasadena 48

Platinum 26 — Morgan Park 77, Bingham 66

Platinum 27 — George Washington 90, Overland 79

Platinum 29 — Westchester 80, Centennial 73

Platinum 31 — Salesian 55, Putnam City North 53

Platinum 28 — Post Falls 80, Chino Hills 59

Platinum Championship — Bishop Gorman 69, Clark 56

— —

Orleans Division

Teams: Camarillo (Calif.), Carver (Ala.), Chaparral (Colo.), Coronado, Crean Lutheran (Calif.), Durango, East (Utah), Foothill, Grandview (Colo.), John Muir (Calif.), Maranatha (Calif.), Prestonwood (Texas), Redondo Union (Calif.), Sheldon (Calif.), Southwind (Tenn.), Timpview (Utah)

Wednesday, Dec. 20

At Bishop Gorman

Orleans 1 — Sheldon 58, Timpview 46

Orleans 3 — Grandview 50, Carver 45

Orleans 2 — Foothill 37, Crean Lutheran 33

Orleans 4 — Durango 68, Redondo Union 56

Orleans 5 — Southwind 72, East 66

Orleans 6 — Coronado 72, Maranatha 59

Orleans 7 — Prestonwood 72, John Muir 42

Orleans 8 — Camarillo 50, Chaparral 49

Thursday, Dec. 21

At Desert Oasis

Orleans 9 —Timpview 72, Crean Lutheran 58

Orleans 11 — Redondo Union 66, Carver 64

Orleans 13 — East 75, Maranatha 51

Orleans 15 — John Muir 63, Chaparral 61

At Bishop Gorman

Orleans 10 — Sheldon 63, Foothill 45

Orleans 12 — Grandview 74, Durango 43

Orleans 14 — Southwind 98, Coronado 89

Orleans 16 — Prestonwood 92, Camarillo 83

Friday, Dec. 22

At Coronado

Orleans 17 — Carver 51, Crean Lutheran 46

Orleans 19 — Chaparral 78, Maranatha 58

Orleans 18 — Timpview 59, Redondo Union 56

Orleans 20 — John Muir 52, East 41

Orleans 21 — Durango 61, Foothill 55

Orleans 23 — Coronado 67, Camarillo 64

At Bishop Gorman

Orleans 22 —Grandview 54, Sheldon 52, OT

Orleans 24 — Southwind 71, Prestonwood 66

Saturday, Dec. 23

At Desert Oasis

Orleans 25 — Maranatha 55, Crean Lutheran 53

Orleans 26 — Chaparral 72, Carver 63

Orleans 28 — Camarillo 78, Foothill 72

Orleans 30 — Timpview 77, John Muir 74

Orleans 27 — Redondo Union 73, East 51

Orleans 29 — Coronado 75, Durango 61

At Bishop Gorman

Orleans 31 — Sheldon 66, Prestonwood 60

Orleans Championship — Southwind 53, Grandview 51

— —

Eastbay Division

Teams:

Arbor View, Bountiful (Utah), Buckeye (Ariz.), Cheyenne, Dominguez (Calif.), Faith Lutheran, Jordan (Utah), Kinkaid School (Texas), Leuzinger (Calif.), Millennium (Ariz.), Oak Ridge (Calif.), Riverside Poly (Calif.), Sierra Vista, Timpanogos (Utah), Valor Christian (Colo.), Villa Park (Calif.)&

&—Westbury Christian (Texas) filled in for Villa Park on final day

Wednesday, Dec. 20

At Faith Lutheran

Eastbay 1 — Valor Christian 67, Oak Ridge 64

Eastbay 2 — Sierra Vista 94, Jordan 85

Eastbay 3 — Riverside Poly 64, Arbor View 54

Eastbay 4 — Kinkaid School 75, Buckeye 66

Eastbay 5 — Faith Lutheran 64, Millennium 50

Eastbay 7 — Domiguez 62, Cheyenne 43

Eastbay 6 — Timpanogos 76, Leuzinger 66

Eastbay 8 — Bountiful 65, Villa Park 58

Thursday, Dec. 21

At Faith Lutheran

Eastbay 13 — Leuzinger 80, Millennium 49

Eastbay 9 — Oak Ridge 69, Jordan 45

Eastbay 15 — Villa Park 60, Cheyenne 57

Eastbay 11 — Arbor View 74, Buckeye 65

Eastbay 10 — Sierra Vista 86, Valor Christian 63

Eastbay 12 — Riverside Poly 59, Kinkaid School 47

Eastbay 14 — Faith Lutheran 50, Timpanogos 49

Eastbay 16 — Dominguez 62, Bountiful 52

Friday, Dec. 22

At Faith Lutheran

Eastbay 18 — Oak Ridge 58, Arbor View 53

Eastbay 21 — Kinkaid School 75, Valor Christian 53

Eastbay 20 — Leuzinger 73, Villa Park 72, 2OT

Eastbay 23 — Timpanogos 58, Bountiful 57

Eastbay 17 — Jordan 61, Buckeye 51

Eastbay 22 — Riverside Poly 65, Sierra Vista 56

Eastbay 19 — Millennium 56, Cheyenne 54

Eastbay 24 — Dominguez 75, Faith Lutheran 72

Saturday, Dec. 23

At Faith Lutheran

Eastbay 28 — Bountiful 93, Valor Christian 72

Eastbay 29 — Timpanogos 75, Kinkaid School 63

Eastbay 31 — Faith Lutheran 68, Sierra Vista 58

Eastbay 30 — Oak Ridge 65, Leuzinger 51

Eastbay 25 — Buckeye vs. Cheyenne, not contested

Eastbay 27 — Arbor View 98, Westbury Christian 97

At Desert Oasis

Eastbay 26 — Jordan vs. Millennium, 4 p.m.

At Bishop Gorman

Eastbay Championship — Dominguez 54, Riverside Poly 41

— —

Gatorade Division

Teams: Basic, Campbell Hall (Calif.), C.I. Gibson (Bahamas), Democracy Prep, Juneau-Douglas (Alaska), Knight (Calif.), Las Vegas, Layton Christian (Utah), La Salle Prep (Ore.), Mojave, Palo Verde, Price (Calif.), San Bernardino (Calif.), Woods Cross (Utah)

Wednesday, Dec. 20

At Desert Oasis

Gatorade 1 — Price 67, La Salle Prep 58

Gatorade 2 — Woods Cross 63, Basic 49

Gatorade 7 — Las Vegas 90, San Bernardino 65

Gatorade 3 — Knight 60, Mojave 39

Gatorade 4 — Palo Verde 67, Layton Christian 66

Gatorade 5 — Democracy Prep 63, C.I. Gibson 61

Gatorade 6 — Campbell Hall 67, Juneau-Douglas 35

Thursday, Dec. 21

At Desert Oasis

Gatorade 9 — Layton Christian 69, C.I. Gibson 64

Gatorade 8 — Basic 54, Mojave 53

Gatorade 10 — Juneau-Douglas 73, La Salle Prep 67

At Faith Lutheran

Gatorade 11 — Price 55, San Bernardino 52

Gatorade 12 — Knight 60, Woods Cross 47

Gatorade 13 — Democracy Prep 61, Palo Verde 41

Gatorade 14 — Campbell Hall 72, Las Vegas 58

Friday, Dec. 22

At Coronado

Gatorade 17 – Layton Christian 67, Juneau-Douglas 40

Gatorade 16 — Basic 54, La Salle Prep 43

Gatorade 18 — Woods Cross 69, San Bernardino 67

Gatorade 19 — Las Vegas 78, Palo Verde 65

Gatorade 15 — Mojave 64, C.I. Gibson 55

At Faith Lutheran

Gatorade 20 — Knight 54, Price 50

Gatorade 21 — Campbell Hall 65, Democracy Prep 61

Saturday, Dec. 23

At Desert Oasis

Gatorade 25 — San Bernardino 71, Summit Academy 63

Gatorade 26 — Las Vegas 74, Woods Cross 67

Gatorade 24 — Bingham 2 63, Palo Verde 53

At Faith Lutheran

Nike 13 — Centennial 65, C.I. Gibson 55

Nike 14 — Juneau-Douglas 60, Western 48

Nike 16 — Mojave 53, Canby 29

Gatorade 22 — Layton Christian 62, Basic 60

Gatorade 23 — La Salle Prep 68, Del Sol 55

At Bishop Gorman

Gatorade 27 — Democracy Prep 71, Price 68

Gatorade Championship — Campbell Hall 63, Knight 48

— —

Nike Division

Teams: Bingham 2 (Utah), Canby (Ore.), Centennial-Compton (Calif.), Del Sol, Morningside (Calif.), Summit Academy (Utah), Valley, Western

Wednesday, Dec. 20

At Faith Lutheran

Nike 1 — Valley 61, Morningside 58

Nike 2 — Summit Academy 54, Western 40

At Desert Oasis

Nike 3 — Del Sol 42, Canby 37

Nike 4 — Bingham 69, Centennial 66

Thursday, Dec. 21

At Desert Oasis

Nike 5 — Morningside 63, Western 50

Nike 7 — Summit Academy 67, Valley 44

Nike 6 — Centennial 62, Canby 52

Nike 8 — Bingham 54, Del Sol 50

Friday, Dec. 22

At Desert Oasis

Nike 10 — Canby 50, Western 41

Nike 11 — Del Sol 60, Valley 46

Nike 9 — Morningside 63, Centennial 52

At Bishop Gorman

Nike Championship — Bingham 81, Summit Academy 75

Saturday, Dec. 23

At Desert Oasis

Gatorade 25 — San Bernardino 71, Summit Academy 63

Gatorade 24 — Bingham 63, Palo Verde 53

At Faith Lutheran

Nike 13 — Centennial 65, C.I. Gibson 55

Nike 14 — Juneau-Douglas 60, Western 48

Nike 15 — Morningside 65, Valley 47

Nike 16 — Mojave 53, Canby 29

Gatorade 23 — La Salle Prep 68, Del Sol 55

— —

Select Division

Teams: Capital Christian (Calif.), Culver City (Calif.), Denver East (Colo.), Desert Oasis, Desert Pines, Desert Vista (Ariz.), Godby (Fla.), Juan Diego (Utah), Liberty, Saint Joseph (Calif.), St. Louis (Hawaii), Salem Hills (Utah), San Joaquin Memorial (Calif.), Shadow Ridge

Thursday, Dec. 21

At Desert Oasis

Select 1 — Desert Vista 70, Shadow Ridge 44

Select 4 — Desert Oasis 84, Saint Joseph 63

Select 5 — Godby 72, St. Louis 62

At Bishop Gorman

Select 7 — Liberty 82, San Joaquin Memorial 64

Select 6 — Culver City 66, Juan Diego 53

At Liberty

Select 2 — Denver East 60, Desert Pines 43

Select 3 — Salem Hills 54, Capital Christian 53

Friday, Dec. 22

At Faith Lutheran

Select 11 — Desert Vista 88, San Joaquin Memorial 66

Select 10 — Juan Diego 60, Shadow Ridge 47

Select 12 —Denver East 63, Salem Hills 58

Select 15 — Desert Pines 71, St. Louis 54

At Desert Oasis

Select 13 — Desert Oasis 76, Godby 67

Select 8 — Capital Christian 63, Desert Pines 43

Select 14 — Culver City 68, Liberty 66

Select 9 — Saint Joseph 62, St. Louis 58

Select 18 — San Joaquin Memorial 70, Salem Hills 50

Select 16 — Capital Christian 70, Shadow Ridge 31

Select 19 — Liberty 69, Godby 60

Select 17 — Juan Diego 64, Saint Joseph 50

At Bishop Gorman

Select 20 — Denver East 68, Desert Vista 64

Select 21 — Culver City 90, Desert Oasis 87, OT

Saturday, Dec. 23

At Desert Oasis

Select 23 — Salem Hills 79, Shadow Ridge 55

Select 22 — Capital Christian 64, Juan Diego 49

Select 25 — San Joaquin Memorial 86, St. Louis 68

Select 26 — Desert Pines 80, Godby 72

At Faith Lutheran

Select 24 — Liberty 80, Saint Joseph 63

At Bishop Gorman

Select 27 — Desert Vista 76, Desert Oasis 55

Select Championship — Culver City 73, Denver East 64

— —

National Division

Teams: Arizona Compass Prep (Ariz.), Balboa (Calif.), Cooper Academy (Calif.), Elite Prep (Calif.), Elite Prep (Wash.), Hillcrest (Ariz.), Las Vegas Prep, Liberty, Mainland (New Zealand), Middlebrooks (Calif.), Our Savior (N.Y.), Redemption Christian (N.Y.), Southern (Australia), Taylor Made Prep (Ariz.), Toronto Academy (Canada), Trinity, Urspring (Germany)

Tuesday, Dec. 19

At Bishop Gorman

Trinity 82, Toronto Academy 55

Mainland Eagles 66, Taylor Made Prep 43

Our Savior 71, Liberty 66

Arizona Compass Prep 92, Middlebrooks 59

Cooper Academy 74, Las Vegas Prep 54

Elite Prep (Wash.) 64, Trinity 42

Mainland Eagles 54, Balboa 34

Wednesday, Dec. 20

At Bishop Gorman

Cooper Academy 66, Toronto Academy 51

Las Vegas Prep 69, Middlebrooks 67

Elite Prep (Wash.) 77, Arizona Compass Prep 67

Trinity 72, Mainland Eagles 62

Toronto Academy 89, Middlebrooks 81

Arizona Compass Prep 68, Balboa 56

At Desert Oasis

Taylor Made Prep 67, Urspring 60

Cooper Academy 72, Elite Prep (Calif.) 46

Elite Prep (Wash.) 68, Taylor Made Prep 57

At Faith Lutheran

Balboa 74, Southern 35

Thursday, Dec. 21

At Heinrich YMCA

Toronto Academy 59, Balboa 52

Arizona Compass Prep 49, Mainland 41

Cooper Academy 69, Urspring 63

Elite Prep (Wash.) 71, Middlebrooks 63

Las Vegas Prep 69, Taylor Made Prep 68

Trinity 71, Elite Prep (Calif.) 38

Our Savior 83, Southern 52

Mainland Eagles 64, Elite Prep (Calif.) 47

Friday. Dec. 22

At Desert Oasis

Urspring 56, Las Vegas Prep 51

At Bishop Gorman

Hillcrest 72, Our Savior 52

Saturday, Dec. 23

At Bishop Gorman

Hillcrest 85, Urspring 55

— —

— —

Girls

Diamond Division

Teams: Bingham (Utah), Bishop Gorman, Brea Olinda (Calif.), Buckeye (Ariz.), Campbell County (Wyo.), Carondelet (Calif.), Castle View (Colo.), Desert Oasis, Desert Hills (Utah), Liberty, Marlborough (Calif.), Maryknoll (Hawaii), Post Falls (Idaho), Southwest Dekalb (Ga.), Valor Christian (Colo.), Villa Maria Academy (Pa.)

Wednesday, Dec. 20

At Durango

Diamond 5 — Desert Oasis 60, Villa Maria Academy 50

Diamond 8 — Liberty 84, Buckeye 37

Diamond 4 — Bishop Gorman 48, Castle View 46, OT

Diamond 1 — Valor Christian 51, Bingham 49

Diamond 6 — Southwest Dekalb 58, Marlborough 45

Diamond 7 — Post Falls 49, Maryknoll 47, OT

Diamond 2 — Brea Olinda 63, Campbell County 58

Thursday, Dec. 21

At Durango

Diamond 3 — Carondelet 68, Desert Hills 38

Diamond 10 — Valor Christian 48, Brea Olinda 42

Diamond 16 — Liberty 49, Post Falls 41

Diamond 14 — Desert Oasis 69, Southwest Dekalb 53

Diamond 13 — Marlborough 60, Villa Maria Academy 53

Diamond 12 — Carondelet 65, Bishop Gorman 47

Diamond 9 — Campbell County 61, Bingham 55

Diamond 15 — Maryknoll 62, Buckeye 26

Diamond 11 — Castle View 50, Desert Hills 40

Friday, Dec. 22

At Durango

Diamond 18 — Campbell County 46, Castle View 44

Diamond 20 — Maryknoll 69, Marlborough 27

Diamond 22 — Valor Christian 54, Carondelet 48

Diamond 21 — Brea Olinda 54, Bishop Gorman 45

Diamond 24 — Liberty 68, Desert Oasis 35

Diamond 23 — Post Falls 68, Southwest Dekalb 54

At Liberty

Diamond 17 — Bingham 55, Desert Hills 33

Diamond 19 — Villa Maria Academy 66, Buckeye 44

Saturday, Dec. 23

At Liberty

Diamond 26 — Bingham 50, Villa Maria Academy 42

Diamond 27 — Castle View 60, Marlborough 46

Diamond 25 — Buckeye 50, Desert Hills 43

At Durango

Diamond 30 — Maryknoll 53, Campbell County 50

Diamond 31 — Desert Oasis 62, Carondelet 57

Diamond 28 — Southwest Dekalb 52, Bishop Gorman 36

Diamond 29 — Post Falls 49, Brea Olinda 45

Diamond Championship — Liberty 62, Valor Christian 54, OT

— —

Ruby Division

Teams:

Arbor View, Birmingham Charter (Calif.), Campolindo (Calif.), Coronado, Denver East (Colo.), Juneau-Douglas (Alaska), Legacy, Mark Keppel (Calif.) Mount Eden (Calif.), Prestonwood Christian (Texas), Rainier Beach (Wash.), Redondo Union (Calif.), Red Mountain (Ariz.), Roseville (Calif.), St. Joseph Notre Dame (Calif.)*, Vanden (Calif.)

*-Spring Valley will play first bracket game

Wednesday, Dec. 20

At Liberty

Ruby 5 — Redondo Union 55, Coronado 11

Ruby 4 — Rainier Beach 54, Legacy 40

Ruby 6 — Spring Valley 67, Mount Eden 42

Ruby 7 — Red Mountain 58, Campolindo 40

Ruby 8 — Mark Keppel 64, Arbor View 59

Ruby 2 — Prestonwood Christian 57, Denver East 39

Ruby 1 — Roseville 71, Juneau-Douglas 43

At Durango

Ruby 3 — Vanden 64, Birmingham Charter 62

Thursday, Dec. 21

At Liberty

Ruby 9 – Denver East 51, Juneau-Douglas 28

Ruby 11 — Birmingham Charter 52, Legacy 49

Ruby 13 — Mount Eden 50, Coronado 46

Ruby 15 — Campolindo 71, Arbor View 59

At Durango

Ruby 10 — Prestonwood Christian 52, Roseville 42

Ruby 14 — Redondo Union 50, St. Joseph Notre Dame 48

Ruby 12 — Vanden 65, Rainier Beach 50

Ruby 16 – Red Mountain 46, Mark Keppel 37

Friday, Dec. 22

At Liberty

Ruby 17 — Legacy 73, Juneau-Douglas 71, OT

Ruby 19 — Arbor View 63, Coronado 58

Ruby 18 — Denver East 50, Birmingham Charter 44

Ruby 20 — Campolindo 43, Mount Eden 38

At Durango

Ruby 21 — Roseville 67, Rainier Beach 49

Ruby 23 — St. Joseph Notre Dame 61, Mark Keppel 49

Ruby 22 — Prestonwood Christian d. Vanden

Ruby 24 — Redondo Union 59, Red Mountain 43

Saturday, Dec. 23

At Liberty

Ruby 25 — Coronado 59, Juneau-Douglas 45

Ruby 26 — Legacy vs. Arbor View, not contested

Ruby 27 — Birmingham Charter 51, Mount Eden 49

At Durango

Ruby 30 — Denver East 47, Campolindo 19

Ruby 31 — Red Mountain 46, Vanden 37

Ruby 28 — Mark Keppel 52, Rainier Beach 42

Ruby 29 — St. Joseph Notre Dame 47, Roseville 29

Ruby Championship — Redondo Union 53, Prestonwood 39

— —

Premier Division

Teams: Calexico (Calif.), Democracy Prep, Durango, East (Utah), Foothill, Grand County (Utah), Springfield (Oregon), Western

Wednesday, Dec. 20

At Liberty

Premier 1 — Springfield 48, Democracy Prep 4

Premier 2 — East 70, Western 20

Premier 4 — Foothill 51, Calexico 14

At Durango

Premier 3 — Grand County 50, Durango 25

Thursday, Dec. 21

At Liberty

Premier 5 — Democracy Prep 42, Western 39

Premier 7 — Calexico 39, Durango 37

Premier 6 — East 49, Springfield 39

Premier 8 — Foothill 57, Grand County 16

Friday, Dec. 22

At Liberty

Premier 9 — Durango 47, Western 32

Premier 10 — Calexico 57, Democracy Prep 21

At Durango

Premier 11 — Springfield 65, Grand County 13

Premier Championship — East 60, Foothill 33

Saturday, Dec. 23

At Liberty

Springfield 49, Foothill 40

Western 25, Calexico 23

East vs. Grand County, 2:40 p.m.

Democracy 45, Durango 44

section-ads_high_impact_4
TOP NEWS
Social-Links
pos-6 — ads_infeed_1
post-4 — ads_infeed_2
ad-high_impact_5