Class 4A state wrestling quarterfinal pairings


Following are the quarterfinal pairings for the Class 4A state wrestling meet. The meet begins Friday at 2 p.m. and concludes Saturday at the Winnemucca Events Center.
 
Wrestlers noted as unattached are non-scoring members of their team.
 
103
Mike Zellner (Bonanza) vs. winner of Brian Kuveke(Basic)-Jake Garfinkle (Reno)
Sean Miller (Foothill) vs. Joseph DeLeon (McQueen)
Nathan Garcia (Las Vegas) vs. Jevon Suggs (Sierra Vista)
Bronson Ashjian (Cimarron-Memorial) vs. Chris Lampert (Spanish Springs)
 
112
Todd Pearson (Spanish Springs) vs. winner of Sergio Lopez (Eldorado)-Sean Mestes (Shadow Ridge)
Will Leon (Green Valley) vs. Robbie Ireland (Arbor View)
De'Armon Hall (Las Vegas) vs. Colin Merkley (Churchill County)
Bo Bettinson (Reno) vs. Kenneth Davis (Cheyenne)
 
119
Britain Longmire (Cimarron-Memorial) vs. winner of Frankie Roman (Foothill)-Cole Raglen (Damonte Ranch)
Mason Saldana (Green Valley) vs. Tim Souza (Douglas)
Jake Gunzel (Galena) vs. Alan Justo (Mojave)
Urvino Castelan (Legacy) vs. Brett Sampson (Las Vegas)
 
125
Nick Schlager (Carson) vs. winner of Hugo Carrillo (Las Vegas)-Jacob Hansen (Western)
Mark Bleuze (Basic) vs. Yosnay Malvarez (Cimarron-Memorial)
Brady Worden (Centennial) vs. Wes Peterson (Douglas) 
Kenny Nez (Damonte Ranch) vs. Joel Olivas (Foothill)
 
130
Travis DeGroat (Cimarron-Memorial) vs. winner of Rolando Thorns (Canyon Springs)-Jes Sylvester (Spanish Springs)
Tony Simpson (Green Valley) vs. Steven Elicegui (Wooster)
Chad Orum (Foothill) vs. Jakob Payton (Clark)
Paul Educato (Palo Verde) vs. Jeremy Wilson (Galena)
 
135
Doug Del Porto (Galena) vs. winner of Stephen Berta (Green Valley)-Chris DeMille (Pahrump Valley)
Rafael Alcala (Canyon Springs) vs. Marcus Jackson (Centennial)
Colby Garrison (Cimarron-Memorial) vs. Reece Dassinger (Reed)
Jordan Lee (McQueen) vs. Michael Reveles (Liberty)
 
140
Daniel Allen (Green Valley) vs. winner of Raymond Wators (Spring Valley)-Mitchell Payne (Reed)
Jason Schuele (Cimarron-Memorial) vs. Nico Barker (Douglas)
Luke Riley (Galena) vs. Rudy Reveles (Liberty)
Jeremy Dailey (Las Vegas) vs. Jake Evans (Legacy)
 
145
Ricky McDonald (Bishop Manogue) vs. winner of Chris Fehlman (Green Valley)-Manual Sedillo (Sierra Vista)
Tyler Pack (Las Vegas) vs. Brogan Ashjian (Cimarron-Memorial)
Jonathan Arita (Canyon Springs) vs. Zerek Sanchez (Churchill County)
Eddie Kollar (Douglas) vs. Steven Hernandez (Bishop Gorman)
 
152
Josh Cabrarra (Mojave) vs. winner of Leroy Bell (Desert Pines)-Justin Rashidi (Reno)
Joseph Biaggi (Foothill) vs. Ed Sullivan (McQueen)
Gary Albright (Bishop Manogue) vs. Thomas Tapusoa (Bonanza)
Mike Gomez (Sierra Vista) vs. Kelly Kofford (Basic)
 
160
Roland Hodge (Valley) vs. winner of Kevin Mendoza (Cimarron-Memorial)-Mitch Van Ronk (North Valleys)
Jordan Kurth (Shadow Ridge) vs. Chris Gottlich (McQueen)
Trent deBraga (Churchiil County) vs. Roman Garcia (Las Vegas)
Brian Matthews (Foothill) vs. Stuart Montenegro (Bonanza)
 
171
Joshua Neiry (Valley) vs. winner of Michael Tootle (Shadow Ridge)-Aaron Sexton (Wooster)
Zach Waldon (Pahrump Valley) vs. Frankie Christian (Damonte Ranch)
Johnny Field (Bishop Gorman) vs. DeAndre Smith (Eldorado)
Jonathon Hales (Las Vegas) vs. Christian White (Spanish Springs)
 
189
David Prieto (Las Vegas) vs. winner of Joe Colucci (Pahrump Valley)-Clay Coleman (Spanish Springs)
DeAntl Perez (Bonanza) vs. Evan Miller (Bishop Manogue)
Aaron Garcia (Cimarron-Memorial) vs. Robert Hubert (Silverado)
Derek Valdes (Green Valley) vs. Brandon Gebhardt (Reed)
 
215
Daryl Eddings (Mojave) vs. winner of Oscar Flores (Valley)-Cody Killgore (Damonte Ranch)
Erwin Soto (Spanish Springs) vs. Carlos Tautoto (Liberty)
Trey McElhaney (Las Vegas) vs. Anthony White (Legacy)
David Castro (Palo Verde) vs. Darin Gooch (McQueen)
 
285
Andrew Ramos (Sierra Vista) vs. winner of Seth Bohman (Silverado)-Matt Roberto (Reed)
Austin Woo (unattached-Las Vegas) vs. Keenan Davis (Hug)
Karrington Armstrong (McQueen) vs. Steve Haunga (Spring Valley)
Aaron Reyes (Mojave ) vs. Madison Hales (Las Vegas)