State Tennis Tournament Schedules and Results


TEAM TOURNAMENT
Division I
At Caughlin Athletic Club, Reno
Boys State Tournament
Thursday’s Matches
Coronado 11, Reno 7
  Coronado singles: Cassell King 3-0, Sam Cohen 3-0, Ryland McDermott 2-1
  Coronado doubles: Jack Vance and Jamie Vance 2-1, Patrick Crockett and Michael Boyd 1-2, Sam Grant and Aaron Egbert 0-3
  Reno singles: Parker Turek 1-2, Ian Rinehart 0-3, Mashesh Challapalli 0-3
  Reno doubles: Kai Mars and Dom Aramini 3-0, Luke Smith and Jacob Lokshin 2-1, Bryce Tambo and Matt Cooper 1-2

Palo Verde 18, Bishop Manogue 0
  Palo Verde singles: Trevor Johnson 3-0, Ozzy Abraham 3-0, Rhett Bossung 3-0
  Palo Verde doubles: Jordan Baduria and Bruno Sunago 3-0, Wesley Mann and Conor Safbom 2-0, Zack Surmacz and Bailey Swainston 2-0, Wesley Mann and Pascal Nilsson 1-0, John Lamparelli and Josh Kaplan 1-0
 
Friday’s Match
Championship, Coronado 10, Palo Verde 9 (Coronado wins tiebreaker 4-2)
  Palo Verde singles: Trevor Johnson 3-0, Rhett Bossung 2-1, Ozzy Abraham 1-2
  Palo Verde doubles: Wesley Mann and Conor Safbom 1-2, Bailey Swainston and Zack Surmacz 2-1, Jordan Baduria and Bruno Sunago 0-2, Jordan Baduria and Pascal Nilsson 0-1
  Coronado singles: Sam Cohen 2-1, Aaron Egbert 0-3, Cassell King 1-2
  Coronado doubles: Jack Vance and Jamie Vance 3-0, Patrick Crockett and Michael Boyd 1-2, Ryland McDermott and Sam Grant 2-1
  Tiebreaker: Johnson, PV, d. Egbert, 7-2; Cohen, Cor, d. Abraham, 9-7; King, Cor, d. Bossung, 7-0; Crockett and Boyd, Cor, d. Mann and Safbom, 7-2; Vance and Vance, Cor, d. Baduria and Sunago, 7-4; Swainston and Surmacz, PV, d. McDermott and Grant, 7-5
 

Girls State Tournament
Thursday’s Matches
Coronado 12, Reno 6
  Coronado singles: Sammy Smith 3-0, Paris Reese 3-0, Nicole Gardner 2-1
  Coronado doubles: Marina Arriola and Olivia Arriola 2-1, Natalie Klock and Tiffany Nguyen 1-1, Marlee Allison and Lauren Coons 1-2
  Reno singles: Elissa Pavelea 1-2, Andrea Martinez-Perez 0-3, Gina Glogovac 0-3
  Reno doubles: McCall Board and Katie Gardner 3-0, Sloan Walker and Cheyenne Schlea 2-1, Kaylee Davis and Christina Harrison 0-1, Jackie Brown and Amy deNardo 0-1, Emma Keenan and Ashley Pikero 0-1

Bishop Gorman 14, Galena 4
  Gorman singles: Amber Del Rosario 3-0, Chelsea Crovetti 2-0, Julia MacDonald 2-0, Lauren Willmore 1-0, Natasha Sharma 0-1
  Gorman doubles: Morgan Matley and Marisol Arvilla 2-0, Addie Gardner and Monika Ryan 2-0, Taylor Larreau and Alexandria Gordon 1-1, Bailey Roberts and Jessica Petika 1-0, Summer Minden and Alex Freudenberger 0-1, Flora Arguello and Aishwarya Mallela 0-1
  Galena singles: Jessica Cohen 1-2, Ali Warner 0-3, Mikayla Kajans 0-2, Emma Harris 0-1
  Galena doubles: Bailie Reinhardt and Rachel Warner 2-1, Kristi Boyd and Kylee Ojers 0-3, Cassidy Wortham and Hailey Taylor 1-2
 
Friday’s Match
Championship, Bishop Gorman 10, Coronado 8
  Gorman singles: Chelsea Crovetti 2-1, Alexandria Gordon 0-2, Addie Gardner 0-2, Lauren Willmore 0-1, Natasha Sharma 0-1
  Gorman doubles: Taylor Larreau and Morgan Matley 3-0, Julia MacDonald and Marisol Arvilla 2-1, Amber Del Rosario and Monika Ryan 3-0
  Coronado singles: Sammy Smith 3-0, Paris Reese 2-1, Nicole Gardner 2-1
  Coronado doubles: Marlee Allison and Lauren Coons 0-3, Marina Arriola and Olivia Arriola 1-2, Natalie Klock and Tiffany Nguyen 0-3

Division I-A
At Reno Tennis Center
Boys State Tournament
Thursday’s Matches
Truckee 11, The Meadows 7
  Truckee singles: Branden Deeter 1-2, Jake Kamenetsky 1-2, Jackson Rohlf 1-2
  Truckee doubles: Aaron Pado and Grayson Forsberg 3-0, Zach Conradson and Aaron Deeter 3-0, Colin Gerrard and Tobias Ziegler 2-1
  Meadows singles: Evan Roth 3-0, Mario Gamboa 3-0, Elliot Kwan 0-3
  Meadows doubles: Adam Sklamberg and Peter Sklamberg 1-2, Charlie Adams and Alex Lanzkowsky 0-3, Parker Brown and Luke Artusa 0-3

Clark 18, South Tahoe 0
  Clark singles: Miko Pasimio 3-0, Joseph Maalouf 3-0, Deric Pang 3-0
  Clark doubles: Kenny Daniels and Chaitanya Ingle 3-0, Mark McCrary and Caleb Chen 2-0, Walt Benda and Christian Ong 2-0, Walt Benda and Andrew Lim 1-0, Kevin Ross and Calvin Uy 1-0
  South Tahoe singles: Chad Kaassamani 0-3, Adam Jarrett 0-3, Zach Fiston 0-1, Bjorn Hedqvist 0-1
  South Tahoe doubles: Trevor Garon and Gabriel Tenocelot 0-2, Kyle Swain and Colton McHugh 0-2, Ryan Piazzo and Grant Fagan 0-2, Ryan Piazzo and Derrek Caro 0-1, Kolby Eymann and Joey Anderson 0-1, Keellen Gromwold and Daniel Sanborn 0-1
 
Friday’s Match
Championship, Clark 11, Truckee 7
  Clark singles: Miko Pasimio 3-0, Joseph Maalouf 3-0, Deric Pang 3-0
  Clark doubles: Kenny Daniels and Chaitanya Ingle 2-1, Mark McCrary and Caleb Chen 0-3, Walt Benda and Christian Ong 0-2, Walt Benda and Andrew Lim 0-1
  Truckee singles: Brandon Deeter 0-3, Jake Kamenetsky 0-3, Jackson Rohlf 0-2, Addison Voracek 0-1
  Truckee doubles: Aaron Pado and Grayson Forsberg 3-0, Zach Conradson and Aaron Deeter 2-1, Colin Gerrard and Tobias Ziegler 2-1
 
Girls State Tournament
Thursday’s Matches
Faith Lutheran 10, South Tahoe 9 (Faith wins tiebreaker 4-2)
  Faith Lutheran singles: Vanessa Lee 2-0, Kathleen Wright 2-1, Krystal Petersen 0-1, Lexi Cubley 0-3
  Faith Lutheran doubles: Rachel Taber and Chandler Young 3-0, Kristina Berg and Lexi Smith 1-2, Stacie Graham and Sarah Escoto 1-2
  South Tahoe singles: Maggie Lee 3-0, Catherine Baghdikian 1-1, Natalie Allen 1-2, Kylee Lyons 0-1
  South Tahoe doubles: Cassandra Marin and Emily Rives 2-1, Grace Bronken and Sarah Jobbins 2-1, Ashley Tatwater and Elissa Stewart 0-2, Ashley Tatwater and Kayla Lyons 0-1.
   Tiebreaker: Wright, FL, d. M. Lee, 7-5; V. Lee, FL,  d. Baghdikian 7-5; Cubley, FL, d. Allen, 9-7; Marin and Rives, ST, d. Taber and Young, 7-4; Bronken and Jobbins, ST, d. Berg and Smith, 8-6; Graham and Escoto, FL, d. Tatwater and Stewart, 7-5

The Meadows 12, Incline 0, final, darkness
  Meadows singles: Erika Mauban 2-0, Anjali Daulat 2-0, Bhavana Janga 2-0
  Meadows doubles: Taler Brazell and Samantha Gondy 2-0, Amanda Brazell and Ava Frazier 2-0, Shaleni Shah and Shayley Shimkus 2-0
  Incline singles: Anne Schrage 0-2, Ginetta Sagan 0-2, Toby Felman 0-2
  Incline doubles: Tara Lincoln and Amanda Pretti 0-2, Sierra Cistone and Angelica Lucero 0-2, Kassicy Garland and Zizi Lucero 0-2

Friday’s Match
Championship, The Meadows 12, Faith Lutheran 6
  Meadows singles: Erika Mauban 2-0, Anjali Daulat 2-0, Bhavana Janga 2-0, Paige Mailk 0-1, Akosua Sarfo 0-1, Erica Reiter 0-1
  Meadows doubles: Taler Brazell and Samantha Gondy 3-0, Amanda Brazell and Ava Frazier 2-1, Shaleni Shah and Shayley Shimkus 1-1, Sonya Bohra and Megan Reddy 0-1
  Faith Lutheran singles: Kathleen Wright 1-2, Vanessa Lee 1-2, Krystal Petersen 1-2
  Faith Lutheran doubles: Chandler Young and Rachel Taber 0-1, Lexi Cubley and Chandler Young 2-0, Lexi Smith and Kristina Berg 1-2, Stacie Graham and Sarah Escoto 0-2, Talia Graf and Jordan Harmonnay 0-1

INDIVIDUAL TOURNAMENT
Division I
At Caughlin Athletic Club
Boys Singles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 3 p.m.)
SS1 Trevor Johnson (Palo Verde) d. N3 Mahesh Challapalli (Reno), 6-0, 6-0
SR2 Cassell King (Coronado) d. N2 Parker Turek (Reno), 6-3, 6-3
SR1 Rohan Gupte (Rancho) d. SS2 Ozzy Abraham (Palo Verde), 6-7(2), 7-5, 6-4
SR3 Sam Cohen (Coronado) d. N1 Jakob Kepplemann (Damonte Ranch), 7-6(4), 2-6, 6-3

Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Trevor Johnson (Palo Verde) d. Cassell King (Coronado), 6-3, 6-0
Rohan Gupte (Rancho) d. Sam Cohen (Coronado), 4-6, 6-4, 6-1

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
Cassell King (Coronado) d. Sam Cohen (Coronado), 6-2, 7-5

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
Trevor Johnson (Palo Verde) d. Rohan Gupte (Rancho), 6-2, 6-2

Boys Doubles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 3 p.m.)
N1 Kai Mars and Dominic Aramini (Reno) d. SS3 Bailey Swainston and Zack Surmacz (Palo Verde), 6-4, 6-1
N2 Luke Smith and Jacob Lokshin (Reno) d. SS2 Wesley Mann and Conor Safbom (Palo Verde), 2-6, 6-4, 6-2
SS1 Max Novak and Lucas Lee (Centennial) d. SR2 Ryland McDermott and Sam Grant (Coronado), 6-4, 6-0
SR1 Dylan Ihmels and Tristan Hoyle (Liberty) d. N3 Michael Berry and Jack Gurries (Manogue), 6-2, 6-1
 
Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Kai Mars and Dominic Aramini (Reno) d. Luke Smith and Jacob Lokshin (Reno), 6-0, 6-1
Max Novak and Lucas Lee (Centennial) d. Dylan Ihmels and Tristan Hoyle (Liberty), 6-2, 6-1

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
Dylan Ihmels and Tristan Hoyle (Liberty) d. Luke Smith and Jacob Lokshin (Reno), 6-3, 6-2

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
Max Novak and Lucas Lee (Centennial) d. Kai Mars and Dominic Aramini (Reno), 6-1, 6-2
 

Girls Singles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 4:30 p.m.)
SS1 Chelsea Crovetti (Gorman) d. N3 Jessica Cohen (Galena), 6-0, 6-1
N2 Kari TenBroeck (Douglas) d. SR2 Paris Reese (Coronado), 6-4, 6-1
SR1 Samantha Smith (Coronado) d. SS2 Nikki Newell (Palo Verde), 6-2, 2-6, 6-3
N1 Elissa Pavelea (Reno) d. SS3 Tiffany Newell (Palo Verde), 6-1, 6-1

Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Chelsea Crovetti (Gorman) d. Kari TenBroeck (Douglas), 6-1, 6-2
Samantha Smith (Coronado) d. Elissa Pavelea (Reno), 6-0, 6-3

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
Elissa Pavelea (Reno) d. Kari TenBroeck (Douglas), 7-6(6), 6-0

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
Chelsea Crovetti (Gorman) d. Samantha Smith (Coronado), 6-7(5), 7-5, 7-6(5)

Girls Doubles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 4:30 p.m.)
SR1 Ashley Wao-Udin and Sina Gebrai (Liberty) d. SS3 Julia MacDonald and Amber Del Rosario (Gorman), 3-6, 7-6(5), 6-3
SS2 Taylor Larreau and Morgan Matley (Gorman) d. N2 Sloan Walker and Cheyenne Schula (Reno), 6-1, 6-3
N1 McCall Board and Katie Gardner (Reno) d. SR2 Marina Arriola and Olivia Arriola (Coronado), walkover
SS1 Chloe Henderson and Kristen Newell (Palo Verde) d. N3 Bailie Reinhardt and Rachel Warner (Galena), 6-2, 6-4
 
Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Ashley Wao-Udin and Sina Gebrai (Liberty) d. Taylor Larreau and Morgan Matley (Gorman), 6-3, 6-4
Chloe Henderson and Kristen Newell (Palo Verde) d. McCall Board and Katie Gardner (Reno), 7-6(4), 6-1

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
McCall Board and Katie Gardner (Reno) d. Taylor Larreau and Morgan Matley (Gorman), 6-4, 7-6(0)

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
Chloe Henderson and Kristen Newell (Palo Verde) d. Ashley Wao-Udin and Sina Gebrai (Liberty), 6-2, 6-1

Division I-A
At Reno Tennis Center
Boys Singles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 3 p.m.)
S4 Joseph Maalouf (Clark) d. N1 Jake Kamenetsky (Truckee), 6-2, 6-3
S2 Mario Gamboa (Meadows) d. N3 Chad Kaassamani (South Tahoe), 6-2, 6-3
S3 Christian Valle (Tech) d. N2 Branden Deeter (Truckee), 6-2, 6-2
S1 Evan Roth (Meadows) d. N4 Ernesto Lopez (Sparks), 6-0, 6-1

Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Mario Gamboa (Meadows) d. Joseph Maalouf (Clark), 6-0, 7-6
Evan Roth (Meadows) d. Christian Valle (Tech), 6-2, 6-0

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
Christian Valle (Tech) d. Joseph Maalouf (Clark), 6-4, 6-0

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
Mario Gamboa (Meadows) d. Evan Roth (Meadows), 3-6, 6-2, 7-6(5)

Boys Doubles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 3 p.m.)
N1 Grayson Forsberg and Aaron Pado (Truckee) d. S4 Braeden Smith and Steven Glad (Western), 6-2, 6-2
N3 Colin Gerrard and Tobias Ziegler (Truckee) d. S2 Caleb Chen and Mark McCrary (Clark), 6-0, 6-4
N2 Zach Conradson and Aaron Deeter (Truckee) d. S3 Adam Sklamberg and Peter Sklamberg (Meadows), 6-3, 4-6, 6-4
S1 Deric Pang and Chaitanya Ingle (Clark) d. N4 Martin Beyer and Tyler Wood (Churchill County), 6-1, 6-0

Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Grayson Forsberg and Aaron Pado (Truckee) d. Colin Gerrard and Tobias Ziegler (Truckee), 6-2, 6-1
Deric Pang and Chaitanya Ingle (Clark) d. Zach Conradson and Aaron Deeter (Truckee), 6-1, 6-2

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
Colin Gerrard and Tobias Ziegler (Truckee) d. Zach Conradson and Aaron Deeter (Truckee), 26-, 7-5, 7-6(5)

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
Deric Pang and Chaitanya Ingle (Clark) d. Grayson Forsberg and Aaron Pado (Truckee), 7-6(6), 6-0

Girls Singles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 4:30 p.m.)
S4 Anjali Daulat (Meadows) d. N1 Anne Schrage (Incline), 6-1, 6-0
S2 Hannah Tatlock (Mojave) d. N3 Christina Hesselgesser (Churchill County), 6-0, 6-0
S3 Cierra White (Western) d. N2 Maggie Lee (South Tahoe), 6-4, 6-1
S1 Erika Mauban (Meadows) d. N4 Rebecca Conner (Churchill County), 6-0, 6-0

Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Hannah Tatlock (Mojave) d. Anjali Daulat (Meadows), 6-0, 6-1
Erika Mauban (Meadows) d. Cierra White (Western), 6-3, 6-4

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
Anjali Daulat (Meadows) d. Cierra White (Western), 7-5, 6-0

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
Hannah Tatlock (Mojave) d. Erika Mauban (Meadows), 6-3, 6-2

Girls Doubles
Quarterfinals
(Matches are Oct. 19 at 4:30 p.m.)
N1 Cassandra Marin and Emily Rives (South Tahoe) d. S4 Shaleni Shah and Shayley Shimkus (Meadows), 6-2, 6-3
S2 Rachel Taber and Chandler Young (Faith Lutheran) d. N3 Amy Hesselgesser and Haley Jorgensen (Churchill County), 7-5, 6-4
S3 Abbey Escala and Sharon Fang (Clark) d. N2 Grace Bronken and Sarah Jobbins (South Tahoe), 7-5, 6-2
S1 Amanda Brazell and Taler Brazell (Meadows) d. N4 Tara Lincoln and Amanda Pretti (Incline), forfeit

Semifinals
(Matches are Oct. 20 at 9 a.m.)
Cassandra Marin and Emily Rives (South Tahoe) d. Rachel Taber and Chandler Young (Faith Lutheran), 6-4, 7-5
Amanda Brazell and Taler Brazell (Meadows) d. Abbey Escala and Sharon Fang (Clark), 6-0, 6-0

Third place
(Match is Oct. 20 at noon)
Abbey Escala and Sharon Fang (Clark) d. Rachel Taber and Chandler Young (Faith Lutheran), 6-1, 4-6, 6-1

Championship
(Match is Oct. 20 at noon)
 
Amanda Brazell and Taler Brazell (Meadows) d. Cassandra Marin and Emily Rives (South Tahoe), 6-0, 6-0