2016 Girls Tennis Honors


Class 4A

All-Sunrise Region

First Team

Nikoletta Nikoloff, Coronado; Daria Shalina, Green Valley; Megan Quandt, Liberty; Parker Burk, Liberty, Payton Burk, Liberty; Hannah Grossman, Coronado; Madison Knoblock, Liberty; Karla Torres, Las Vegas; Annelisa Laizure, Valley; Kristie Thomas, Eldorado; Megan King, Coronado; Megan Madrid, Coronado.

Second Team

Criszelle Castro, Silverado; Olivia Nhiasi, Green Valley; Rethika Kumar, Green Valley; Alexandra Jianu, Valley; Heather Holman, Eldorado; Janathea Esporas, Las Vegas; Claire Angel, Valley; Abigail Emperado, Canyon Springs; Jessica Samano-Ramirez, Eldorado; Maiyah Norton, Rancho; Alexandra Angelov, Valley; Destiny Trujeque, Rancho.

— —

All-Sunset Region

First Team

Audrey Boch-Collins, Clark; Averiana Mitchell, Durango, Angelique Friedrich, Bishop Gorman; Madison Foley, Faith Lutheran; Kennedy Barr, Faith Lutheran; Alissa Till, Palo Verde; Andrada Stanciu, Sierra Vista; Rachel Wurmbrand, Clark; Abby Lewis, Palo Verde; Kaya Richardson, Palo Verde; Shelby Graber, Palo Verde; Isabella Shelton, Palo Verde.

Second Team

Alex Yost, Spring Valley; Emma Figueredo, Bishop Gorman; Maris Nelson, Bonanza; Stephanie Parlade, Desert Oasis; Olivia Maalouf, Bishop Gorman; Madison Cherry, Bonanza; Ava Bailey, Bishop Gorman; Brooklynn Harris, Palo Verde; Summer Stadtlander, Faith Lutheran; Paige Erlanger, Faith Lutheran; Jayden Mattson, Faith Lutheran; Dina Ciulla, Faith Lutheran.

— —

All-Northeast League

First Team

Torres, Las Vegas; Laizure, Valley; Thomas, Eldorado; Jianu, Valley; Holman, Eldorado; Esporas, Las Vegas; Angel, Valley; Emperado, Canyon Springs; Samano-Ramirez, Eldorado; Norton, Rancho; Angelov, Valley; Trujeque, Rancho.

Second Team

April Grajeda, Eldorado; Devyn Swain, Eldorado; Yelenis Castaneda, Las Vegas; Sara Tegtmeyer, Valley; Deanine Dilworth, Valley; Ruby Valencia, Valley; Fernanda Mejia, Eldorado; Navtej Raju, Eldorado; An Tran, Las Vegas; Gerra Licup, Rancho; Christine Bulatao, Las Vegas; Shannon Brown, Eldorado.

Player of the Year–Karla Torres, Las Vegas

Coach of the Year–Jesse Medellin, Eldorado

— —

All-Southeast League

First Team

Nikoloff, Coronado; Shalina, Green Valley; Quandt, Liberty; Parker Burk, Liberty, Payton Burk, Liberty; Grossman, Coronado; Madison Knoblock, Liberty; King, Coronado; Madrid, Coronado.

Castro, Silverado; Nhiasi, Green Valley; Rethika Kumar, Green Valley.

Second Team

Mana Iritani, Coronado; Sofia Potamitis, Coronado; Marisa Olmos, Liberty; Breanna Alvarez, Liberty; Jessica Knoblock, Liberty; Tjaden Giles, Basic; Lyric Ciarlo, Silverado; Megan Goodrich, Green Valley; Britney Green, Basic; Emily Campbell, Foothill; Caitlyn Stevenson, Foothill; Jada Whited, Liberty.

Player of the Year–Megan Quandt, Liberty

Coach of the Year–Kih Gourrier, Liberty.

— —

All-Northwest League

First Team

Foley, Faith Lutheran; Barr, Faith Lutheran; Till, Palo Verde; Lewis, Palo Verde; Richardson, Palo Verde; Graber, Palo Verde; Shelton, Palo Verde; Harris, Palo Verde; Stadtlander, Faith Lutheran; Erlanger, Faith Lutheran; Mattson, Faith Lutheran; Ciulla, Faith Lutheran.

Second Team

Caroline Hsu, Palo Verde; Ivy Dobrijevic, Palo Verde; Sara Altfas, Centennial; Emma Shepherd, Legacy; Devin Diesko, Arbor View; Catherine Arizmendez, Arbor View; Ally Stolworthy, Legacy; Giselle Leyva, Centennial; Cassie Haskin, Centennial; Kahlea Kimoto, Arbor View; Samantha Milanovich, Shadow Ridge; Caitlyn Covington, Shadow Ridge.

— —

All-Southwest League

First Team

Boch-Collins, Clark; Mitchell, Durango, Friedrich, Bishop Gorman; Stanciu, Sierra Vista; Wurmbrand, Clark; Yost, Spring Valley; Figueredo, Bishop Gorman; Nelson, Bonanza; Parlade, Desert Oasis; Maalouf, Bishop Gorman; Cherry, Bonanza; Bailey, Bishop Gorman.

Second Team

Sophia Nuno, Bishop Gorman; Alyssandra Smith, Clark; Maggi Concannon, Durango; Matti Concannon, Durango; Tierra Hill, Spring Valley; Shalini Jayweera, Clark; Holly Dillingham, Desert Oasis; Sewwandi Vithanage, Clark; Olivia Balelo, Bishop Gorman; Courtney Wolfson, Bishop Gorman.

Player of the Year–Audrey Boch-Collins, Clark

— —

Class 3A

All-Sunrise League

First Team

Tegan Pappas, Boulder City; Lindsey Leavitt, Moapa Valley; Kinzi Robinson, Moapa Valley; Emily Leavitt, Virgin Valley; Natalie Bowman, Boulder City; Avery Rayos, Tech; Olivia Goodfellow, Boulder City; Jackie Hughes, Virgin Valley; Jurnie Crawford, Moapa Valley; Haley Allen, Virgin Valley; Morgan Aikele, Moapa Valley; Lily Leavitt, Moapa Valley.

Second Team

Emma Wilson, Virgin Valley; Shandi Stiner, Virgin Valley; Yaneli Rodriguez, Del Sol; Sara Udall, Moapa Valley; Bella Arias, Chaparral; Janet Ruiz, Tech; Kyra Yamamoto, Boulder City; McKenna Frazier, Boulder City; Katelyn Fox, Boulder City; Karina Cosentino, Chaparral; Averee Widdison, Moapa Valley; Felicia Perez, Moapa Valley.