Updated 

2016 Girls Golf Honors


Class 4A Honors

All-Southern Nevada

First Team

Annick Haczkiewicz, Palo Verde; Hunter Pate, Bishop Gorman; Victoria Estrada, Coronado; Sami Penor, Coronado; Sydney Smith, Faith Lutheran; Gabby DeNunzio, Coronado

Second Team

Hailey Stevenson, Centennial; Danielle Oberlander, Bishop Gorman; Ashley Lung, Coronado; Kylie Keyer, Coronado; Rebecca Oertel, Palo Verde; Crystle Querol, Coronado; Cassandra Ho, Clark

— —

All-Sunrise Region

First Team

Estrada, Coronado; Penor, Coronado; DeNunzio, Coronado; Lung, Coronado; Keyer, Coronao; Querol, Coronado

Second Team

Katie Schlichenmayer, Foothill; Eileena Tan, Valley; Kat Kares, Green Valley; Dalina Amequita, Las Vegas; Caroline Thomas, Green Valley; Mariah Davis, Canyon Springs

Player of the Year–Victoria Estrada, Coronado

Coach of the Year–Greg Murphy, Green Valley

— —

All-Sunset Region

First Team

Haczkiewicz, Palo Verde; Pate, Bishop Gorman; Smith, Faith Lutheran; Stevenson, Centennial; Oberlander, Bishop Gorman; Rose Baral, Bishop Gorman

Second Team

Oertel, Palo Verde; Ho, Calrk; Caroline Valle, Sierra Vista; Cameron Griffin, Faith Lutheran; Jasmine Jung, Palo Verde; Jade Magana, Centennial

Player of the Year–Annick Haczkiewicz, Palo Verde

Coach of the Year–Charlie Cerrone, Centennial

— —

All-Southeast League

First Team

Estrada, Coronado; Penor, Coronado; DeNunzio, Coronado; Lung, Coronado; Keyer, Coronado; Querol, Coronado

Second Team

Kat Kares, Green Valley; Schlichenmayer, Foothill; Thomas, Green Valley; Kelsey Kares, Green Valley; Shelby Basso, Basic; Maci Hensely, Foothill

— —

All-Northeast League

First Team

Eileena Tan, Valley; Amequita, Las Vegas; Davis, Canyon Springs; Falyn Dunkelberger, Las Vegas; Camdyn Barney, Las Vegas; Maylee Tan, Valley

Second Team

Jasmin Maldonado, Rancho; Tasmine Jones, Canyon Springs; Dianna Garcia, Eldorado; D’Pree Adams, Canyon Springs; Sophia Baca, Rancho; Gianna Mata, Las Vegas

— —

All-Southwest League

First Team

Pate, Bishop Gorman; Oberlander, Bishop Gorman; Ho, Clark; Cameron Valle, Sierra Vista; Baral, Bishop Gorman; Aliyah Williams, Sierra Vista

Second Team

Jasmine Marayonk, Durango; Sloan Pyatt, Bishop Gorman; Samantha Torres, Bonanza; Caroline Graham, Desert Oasis; Talya Somers, Bishop Gorman; Makaria Hill, Sierra Vista

— —

All-Northwest League

First Team

Haczkiewicz, Palo Verde; Smith, Faith Lutheran; Stevenson, Centennial; Oertel, Palo Verde; Griffin, Faith Lutheran; Jung, Palo Verde

Second Team

Katelyn Smith, Cimarron-Memorial; Magana, Centennial; Gabrielle Sundberg, Centennial; Nicole August, Centennial; Madison Hendricks, Palo Verde; Bianca Willrich, Shadow Ridge

— —

Class 3A Honors

All-Southern Region

First Team

Lani Potter, Boulder City; Carolyn Kenib, Western; Josie Delgadillo, Moapa Valley; Krista Toomer, Pahrump Valley; Makalea Petrie, Pahrump Valley; Madison Walker, Boulder City

Second Team

Scout Pope, Tech; Jordan Egan, Pahrump Valley; Ryann Reese, Boulder City; Desirae Hembree, Pahrump Valley; Sydney Krumm, Boulder City; Jessica Pearson, Pahrump Valley

Player of the Year–Lani Potter, Boulder City

Coach of the Year–Andy Schaper, Boulder City

— —

All-Sunrise League

First Team

Potter, Boulder City; Delgadillo, Moapa Valley; Walker, Boulder City; Pope, Tech; Reese, Boulder City; Krumm, Boulder City

Second Team

Cynthia Krueger, Tech; Lauryn Norris, Boulder City; Andrea Hugley, Tech; Alex Ceballos, Tech; Leanne Moran, Tech; Makaela Perkins, Boulder City

— —

All-Sunset League

First Team

Lemon, Western; Petrie, Pahrump Valley; Egan, Pahrump Valley; Toomer, Pahrump Valley; Hembree, Pahrump Valley; Pearson, Pahrump Valley

Second Team

Grecia Cano, Mojave; Aajah James, Desert Pines; Teresa Cargill, Sunrise Mountain; Carolina Rosas, Mojave, Kristina Bloodgood, Mojave; Paola Contreras, Desert Pines